Μπάσκετ Ανδρών: Μεγάλη νίκη πρόκριση επι της Λευκάδας για τα «λιοντάρια»!

Πανσερραϊκός STIHL 54-52 Δόξα Λευκάδας

Ο Πανσερραϊκός STIHL ξεκίνησε ιδανικά τις επίσημες υποχρεώσεις του, κερδίζοντας την Δόξα Λευκάδας με σκορ 54-52, για την πρώτη φάση του κυπελλού Ελλάδας!

Σε ένα πολύ δύσκολο νοκ αουτ ματς, με έναν αντίπαλο, που έχει υψηλούς στόχους στον τρίτο όμιλο και ήθελε την πρόκριση, τα «λιοντάρια» κέρδισαν! Έδειξαν την ποιότητα τους σε όλο το ματς και με χαρακτήρα στο φινάλε, πήραν μια μεγάλη νίκη, δείχνοντας στους φίλους της ομάδας, που γέμισαν το κλειστό της Κοιλάδας…τα προσεχώς απο την σεζόν που έρχεται!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός μπήκε με το «πόδι στο γκάζι» και κατάφερε με πιεστική άμυνα, να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρει, δημιουργώντας μια σημαντική διαφορά 14-3, στο 5’. Τρίποντες βόμβες απο Γρίψιο, Μιλόσεβιτς και Γεωργιανό εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (19-3) δυο λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, που έκλεισε με σκορ 21-8, μέσα σε ενθουσιασμό απο τον κόσμο που κατέκλυσε το κλειστό της Κοιλάδας.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Λευκάδας, βρήκε αντίδοτο στην επιθέση με συνεχόμενα τρίποντα και κατάφερε πολύ νωρίς να μαζέψει την διαφορά με ένα σερί 12-0. Οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη χρειάστηκαν περίπου 4’ λεπτό για να ξεκολλήσουν στο σκορ, με τρίποντο του Γρίψιου, ενώ η Δόξα πέρασε και μπρόστα σκορ 27-24. Στο 17’ τα «λιοντάρια» μάζεψαν την άμυνα, βρήκαν διαδρόμους στην επίθεση αλλά τα σουτ δεν βρήκαν στόχο. Λίγο πριν την τελευταία κόρνα του ημιχρόνου, ο Ντίνος με ένα σερί 5-0 έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούς 29-27, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός έσφιξε την άμυνα στην περιφέρεια και κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας, να διευρίνει το υπέρ του σκορ. Ένα γρήγορο 5-0 του Χριστοδούλου με γκολ-φάουλ και ωραία προσπάθεια κι ένα τρίποντο του Παντελή, έβαλε σε θέση ισχύος τους «κόκκινους» 37-27. Με τους Χείλαρη και Τσιάβες η Λευκάδα, ισορρόπησε και μείωσε την διαφορά, την στιγμή που ο Ντίνος ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 41-29. Σκορ περιόδου 43-38.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και η έλλειψη ετοιμότητας ήταν εμφανής. Οι «νησιώτες» με υπομονή στο παιχνίδι τους, βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το ματς και να προηγηθούν 46-43, κρατώντας για 8’ λεπτά τον Πανσερραϊκό χωρίς καλάθι! 2:40 πριν το φινάλε ο Μπήλιος έδωσε πνοή στα «λιοντάρια» με το πρώτο καλάθι της περιόδου για το 45-46 και με τρίποντο έφερε τον Πανσερραϊκό μπροστά με σκορ 48-46. Ο Μιλόσεβιτς, μίλησε την κρίσιμη στιγμή και με ένα μεγάλο κρεμασμένο τρίποντο και ένα προσωπικό καλάθι, έκανε το 51-48 και το 53-50. Η Λευκάδα απάντησε με 2 βολές του Τσιάβες για το 53-52, ενω 4,7’’ πριν το τέλος η Δόξα έκανε λάθος, ο Γεωργιανός οδηγήθηκε στις βολές και με μια εύστοχη, σε συνδιασμό, με το άστοχο σουτ του Κουρτίδη στο τέλος, ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε την μεγάλη νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γρ., Ηλιόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-8, 29-27, 43-38, 54-52

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Μιλόσεβιτς 13(3), Γρίψιος 8(2), Αχτσής, Γεωργιανός 14(3), Χριστοδούλου 6, Κεραμάρης, Μπίλιος 5(1), Μάντζιος, Ντίνος 8(2),

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος, Αργυρός, Βακουφτσής 5(1), Ντόβας 3(1), Μανάκας 14, Κουρτίδης 8, Χείλαρης 13(3), Τσιαβές 9(1).

Όμιλος Βορρά Β΄ Εθνικής

ΓΣ Νίκη Βόλου – Βίκος Ιωαννίνων 19-26(10), 38-51(20), 55-70(30), 67-89(τελικό)

Σταυρούπολη ΕΚ – Αναγέννηση Καρδίτσας 28-24(10), 49-48(20), 70-61(30), 93-83(τελικό)

Πανσερραϊκός – Δόξα Λευκάδας 21-8(10), 29-27(20), 43-38(30), 54-52(τελικό)

Ερμής Λαγκαδά – Τρίκαλα Basket 17-23(10), 34-36(20), 48-58(30), 71-74(τελικό)

Πρωτέας Γρεβενών – Φίλιππος Βέροιας 14-15(10), 27-32(20), 41-51(30), 56-62(τελικό)