Μπάσκετ Άνδρων: Ερμής Λαγκαδά 63-61 Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ

Αν και μαχητικός έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ερμή Λαγκαδά

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μεταξύ του Πανσερραϊκού ΚΡΙ ΚΡΙ και του Ερμή Λαγκαδά που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής 20/2/2022 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Λαγκαδά.

Οι «κόκκινοι» έχασαν το παιχνίδι με 63-61, αφου αν και ξεκίνησαν κυνηγώντας τους αντιπάλους στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο κάλυψαν την διαφορά και βρέθηκαν να προηγούνται με ένα καλάθι, στο τέλος όμως έχασαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν «μουδιασμένα» το παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-14 στο 1ο δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΕΡΜΗ να είναι άστοχος και να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι στο 16’, όμως άστοχοι ήταν και οι παίκτες του Μασλαρινού από το τρίποντο (συνολικά μόλις 4 τρίποντα, έναντι 7 των αντιπάλων)

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα στο ταμπλό του σκορ να γράφει 32-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρ’ όλη την συνεχιζόμενη αστοχία και από τις δύο πλευρές  οι «κόκκινοι» έφεραν στα ίσα το παιχνίδι (44-44), ενώ ο ψηλός της ομάδας ο Χριστοδούλου χρεωνόταν με 3ο φάουλ.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μασλαρινού φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι και ότι θα έκαναν την ανατροπή. Στο 36’ όμως αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο αρχηγός της ομάδα Παντελής Γεωργιανός, στερώντας την ομάδα από έναν έμπειρο χειριστή σε κρίσιμο σημείο.

Το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο με τον Ερμή στο τέλος να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 63-61 και στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού ο Στεφανίδης να επιχειρεί τρίποντο σε προσπάθεια για buzzer beater, χωρίς όμως επιτυχία.

Ολοι οι παίκτες έδειξαν πείσμα για τη νίκη, ενώ αξιοσημείωτη η μαχητικότητα του Ασημάκη (11π με 1 τρ)

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ 63-61

Διαιτητές Μηλαπίδης-Παπανικολάου Γ.-Χατζηκώστας (Τοζακίδης)

Τα Δεκάλεπτα 19-14,32-29ημιχ.44-44,63-61 ΤΕΛΙΚΟ

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Χρυσόπουλος 21(3), Γκέλιος 16(1), Καμαριώτης 9(1), Μήνου 5(1), Πλιούκας 5(1), Λογοθέτης 5, Μητρόπουλος 1, Μπακάλης 1, Πεχλιβανίδης, Φυλάκης

ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ (Μασλαρινός) Στεφανίδης 17(1), Ασημάκης 11(1), Γεωργιανός 10, Χριστοδούλου 7, Μπίλιος 5(1), Ντίνος 5(1), Κεραμάρης 2, Δατσιάδης 2, Δημητρακάς 2, Γκούτζιας, Γούνας, Χαρίτογλου

Επόμενο παιχνίδι με την ΧΑΝΘ την ερχόμενη Τετάρτη 23/2/2022 στις 6.00μμ στο ΔΑΚ Σερρών

Μεταγραφή: Ο Δημήτρης Παγωνίδης «λιοντάρι»

Ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ ανακοινώνει εντάσσει στο δυναμικό της τον Δημήτρη  Παγωνίδη, 21 χρόνων και υψος 2μ. που αγωνίζεται στις θέσεις forward και power forward. Ο Δημήτρης Παγωνίδης αγωνιζόταν μέχρι τώρα στον ΓΣ Σέρρες 2017