Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Πανσερραϊκός STIHL 60 – 49 ΔΕΚΑ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL  60-49  ΔΕΚΑ

Με οδηγό την άμυνα, ο Πανσερραϊκός STIHL πέτυχε άλλη μια σπουδαία πρόκριση μπροστά στο κοινό του και συνεχίζει στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκτώντας ρυθμό και ψυχολογία για τα ματς πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη, για τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι για το Κύπελλο, κράτησε την αντίπαλη ομάδα, πολύ χαμηλά στο σκορ και πήρε τη νίκη.

Τα “λιοντάρια” μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 7-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν την διαφορά γρήγορα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 17-15 με τον αρχηγό των “κόκκινων”, Παντελή Γεωργιανό να ξεκινάει πολύ καλά σε άμυνα κι επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός ανέβασε την πίεση του στην άμυνα, πίεσε και βρήκε πόντους από Γρίψιο και Μάντζιο, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα, με την λήξη του ημιχρόνου (34-27).

Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη, παρέμεινε προσηλωμένη στην άμυνα, εγκλωβίζοντας τις λύσεις των «μπλε» φτάνοντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα (47-36 στο 30′). Τα “λιοντάρια” διαχειρίστηκαν άψογα την επιμέρους διαφορά και με τον Κεραμάρη να συνεισφέρει σημαντικά στις δεύτερες επιθέσεις, έφτασαν σε ακόμη μια νίκη – πρόκριση.

Πρόκειται για μια νίκη με χαρακτήρα, που έρχεται ως αντίδραση, μετά την ήττα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, κάτι το οποίο επισήμανε και ο coach Κακιούζης πριν το παιχνίδι. Πλέον, ο Πανσερραϊκός αγωνίζεται και πάλι στο “σπίτι” του για την 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης την επόμενη Τετάρτη (19/10). Αυτή την φορά, στις Σέρρες θα έρθει η ομάδα της Ελευθερούπολης, που αγωνίζεται στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν και λογίζεται no.1 φαβορί για την άνοδο στην Basket League.

Ωστόσο, ο Πανσερραϊκός έχει μπροστά του το Σάββατο (15/10, 17:00) και το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Γέφυρα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Παπαγερίδης-Χρυσάφης (Δραγκίογλου)

Δεκάλεπτα: 17-15, 34-27, 47-36, 60-49

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής 4, Μιλόσεβιτς 11, Γρίψιος 10, Γεωργιάνος 9 (1), Χριστοδούλου 2, Κεραμάρης 5 (1), Μπίλιος 2, Μάντζιος 10, Αποστολίδης, Ντίνος 7 (1), Χατζόπουλος.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πούντος, Τουλούπης 10 (1), Καπετάκης, Τσιροπούλης Ι. 16 (1), Τσιροπούλης Μ., Θεογιάννης, Σουτζόπουλος 6 (1), Πασχαλίδης, Παλαμίδας 10, Βαϊντέρλης, Καλαποθαράκος 7, Αβραμίδης.