Μπάσκετ Γυναικών: Πανσερραϊκός Polieco – Ασπίδα Ξάνθης 71-40

Μεγάλη εμφάνιση και ευρεία νίκη!

Χάρη σε ένα εξαιρετικό διάστημα από το 4′ μέχρι το 20′ οι γυναίκες του Πανσερραϊκού μας, κέρδισαν πολύ εύκολα την Ασπίδα Ξάνθης και την προσπέρασαν στην βαθμολογία, με το 71-40 να αντικατοπτρίζει το φιλμ του αγώνα.
Ένα 0-9 απο τις φιλοξενούμενες, στην αρχή του αγώνα, ήταν αρκετό για να ξυπνήσουν οι “λιονταρίνες” και να τρέξουν ένα επιμέρους 19-3 στο σκορ, ώστε να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο.
Το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη ήταν φανταστικό στην 2η περίοδο και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση ξέφυγε με 40-17 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στην 3η περίοδο, η ομάδα της Ξάνθης, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά ο Πανσερραικός διαχειρίστηκε με μυαλό το υπέρ του σκορ και φορτσάροντας στην τελευταία περίοδο, κατέκτησε το 4ο ροζ φύλλο αγώνα.
Επόμενη αναμέτρηση το ντέρμπι με τον Ηρακλή, στο Ιβανώφειο.

Διαιτητές: Κανελλίδης-Καραβάς

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-17, 53-34, 71-40

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 14(1), Βάννα 2, Γιαλαμά 2, Τσάντα, Μπακιρτζίδου 6, Πελτέκη 13, Θανοπούλου 17(2), Δαμιανάκου 2, Πιτσιάβα 15(1), Σιάκα, Γκέκα, Ρούλη.

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καρά Αχμέτ, Μπουτσούκη 12(1), Μωυσένκου 4, Τονικίδου 2, Μπαϊρακτάρ, Μαμαλίγκατζη 13(1), Καραλίδου Β., Συμεωνίδη 9, Θεοδωρίδου.