Μπάσκετ Γυναικών: Post Game Πιερικός Αρχέλαος 41-50 Πανσερραϊκός ΜΓΣ

Πιερικός Αρχέλαος 41-50 Πανσερραϊκός ΜΓΣ

Η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκου Μ.Γ.Σ. πανηγύρισε την πρώτη νίκη, κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο, με σκορ 41-50, στην Κατερίνη, στο πρώτο παιχνίδι των playoffs, της Α2 Εθνικής κατηγορίας!

Τεράστια νίκη για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού στην Κατερίνη, οι οποίες κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο αγώνα επί του Πιερικού, να ανακτήσουν το πλεονέκτημα έδρας και να παίζουν την πρόκριση, στο σπίτι τους, την επόμενη Κυριακή (19/3). Οι “λιονταρίνες” με σπουδαία αμυντική λειτουργία και μεγάλα σουτ έφυγαν νικήτριες από το κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού το απόγευμα της Κυριακής και έκαναν το πρώτο αποφασιστικό βήμα.

Αναφορικά με την αναμέτρηση, για άλλη μια φορά οι δυο ομάδες έπαιξαν ένα κλειστό παιχνίδι βασισμένο στην δύναμη και την άμυνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-8, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 23-24. Στην 3η περίοδο, η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη άρχισε να “ρολάρει” στην επίθεση και πήρε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας (30-38 στο 30′). Στην τελευταία περίοδο, οι “λιονταρίνες” ήταν ψύχραιμες και παρά την σθεναρή αντίσταση του Πιερικού, που έριξε την διαφορά στους 3 πόντους, έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Γιατρόπουλος, Γκαρτζονίκας

Δεκάλεπτα: 9-8, 23-24, 30-38, 41-50

Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Στράτου, Τελίδου 20 (1), Ζαμάνη, Παπαζιώγα, Λάππα 10, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 5, Κιολέογλου, Ζαρκανέλα 4, Πιπερίδου, Μάντη.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 6, Μαραγκού 10, Μπακιρτζίδου, Τζιαμπάζη 10 (2), Χωλοπούλου Μ. 8, Μαμούδη, Θανοπούλου 15 (3), Σπάιτς 1, Μπουροπούλου, Ατσάλου, Γκέγκα.