Μπάσκετ: Πρωταθλητής Σερρών στους Εφήβους ο Πανσερραϊκός!

Μεγάλη επιτυχία για το τμήμα καλαθοσφαίρισης του συλλόγου μας, με το τμήμα εφήβων του Πανσερραϊκού μας, να κερδίζει δυο φόρες την αντίστοιχη ομάδα των Ικάρων (69-49 & 69-65) και να παίρνει μια σπουδαία πρωτιά στο Σερραϊκό μπάσκετ.

Το πρωτάθλημα στις Σέρρες δίνει την δυνατότητα στα «λιοντάρια» να συνεχίσουν σε επίπεδο ΕΚΑΣΑΜΑΘ την προσπάθεια τους και να κατακτήσουν, εαν είναι εφικτό, ακόμη έναν τίτλο! Πλέον οι παίκτες μας με τον Βαγγέλη Σαμαρά στο τιμόνι της ομάδας, βρίσκονται στην ημιτελική φάση και περιμένουν τον αντίπαλο τους.

Ο αγώνας:

Τα “λιοντάρια” κυριάρχησαν στον πρώτο αγώνα (69-49) παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τον τίτλο, όπου ήταν αδύνατο οι Ίκαροι, να μπορέσουν όχι μόνο να κερδίσουν αλλά να πάρουν και την διαφορά του +21.

Ο αγώνας ρεβάνς, ήταν σκληρός και είχε σασπένς μέχρι και την τρίτη περίοδο, όπου ο αντίπαλος ήταν ανταγωνιστικός, φτάνοντας να κερδίσει με +12 (50-38). Όμως το σύνολο του Βαγγέλη Σαμαρά έμεινε ψύχραιμο και με πίστη στο πλάνο μείωσε την διαφορά και στο φινάλε κέρδισε και τον αγώνα.

Δυο ομάδες μπήκαν νευρικά και έπαιζαν καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο (11-12). Στην 2η περίοδο, οι “κυανοκίτρινοι” έλεγξαν τον ρυθμό και προηγήθηκαν και με +6 (25-19), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 35-31. Οι “κόκκινοι” είχαν τις λύσεις στην πίεση των Ικάρων και μείωσαν σε 52-46 στο 30′. Το 58-50 στο 33′ έγινε 61-61 με τις δυο ομάδες να αγωνίζονται απλώς… για το ροζ φύλλο. Οι Ίκαροι προσπέρασαν ξανά (63-61), με τον Πανσερραϊκό να απαντάει με σερί 0-6 και να τελειώνει με την υπόθεση νίκη και φυσικά την πρόκριση στα ημιτελικά.

Διαιτητές: Νέδογλου Ζ.-Καντζουρίδης

Τα δεκάλεπτα: 11-12,35-31,52-46,65-69.

Ίκαροι Σερρών (Δαλαγκόζης): Καπετάκης 11(2),Ανδρικάκης Κ. 5,Καμπούρης,Θεοφανίδης,Παντολέων 6(1),Πολίτης 4,Δόξας 19(3),Ανδρικάκης Γ. 6(1),Κουδέρης 4,Σταμπουλής 2,Μοσχολιός,Χατζόπουλος 7(1).

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Κωφοτόλης 20(3),Φαρδέλλας 13(3),Λάτσιος 2,Ντανατσίδης,Τζιλερίδης 4,Γρηγοριάδης 16(1),Γεωργιτζίκης, Παυλίδης 4,Δεμέλκας 4,Βασιλείου 6.