Μπάσκετ Άνδρών: Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ 59-51 Χ.Α.Ν.Θ

Στο τέλος τα «λιοντάρια» πήραν τη νίκη από την ΧΑΝΘ

Ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 23-2-2022 στο ΔΑΚ Σερρών μεταξύ του Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ και της ΧΑΝΘ με τελικό νικητή τα «λιοντάρια».

Το εξ αναβολής παιχνίδι έγινε στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στο Μπάσκετ.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν πολύ νευρικοί στο παρκέ του κλειστού κι έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να ξεφύγουν στο σκορ από την αρχή με 4-19, για να κατορθώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώσουν σε 8-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μασλαρινού βελτιώθηκε στην άμυνα, αλλά στην επίθεση εξακολουθούσε να είναι εκνευριστικά άστοχη, παρ’όλα αυτά χάρη στην πολύ καλή άμυνα κάλυψε την διαφορά και μάλιστα βρέθηκε και μπροστά στο σκορ με 24-23 (17’12’’) για να πάει όμως στα αποδυτήρια με την διαφορά στο ένα καλάθι (25-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο  οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι άστοχες στις επιθέσεις τους, όμως το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους παίκτες της ΧΑΝΘ να έχουν αυξήσει την διαφορά στα δύο καλάθια (37-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε ολική μεταμόρφωση των «κοκκίνων» στην επίθεση, όπου με το καλημέρα και με τρία διαδοχικά τρίποντα και ένα δίποντο, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 48-41 κι έδειξαν ότι δύσκολα θα έχαναν το παιχνίδι. Οι παίκτες του Κοκκινόπουλου, προσπάθησαν να αντιδράσουν ήταν όμως άστοχοι στην τελική προσπάθεια, και άστοχοι στις βολές από την γραμμή του φάουλ, πετυχαίνοντας μόλις 10 πόντους στο δεκάλεπτο, στο τελευταίο δίλεπτο προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά των οχτω πόντων (που είχαν κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι) ώστε να αποκτησουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας χωρίς να μπορέσουν να το πετύχουν.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ 16η εξ Αναβολής Αγωνιστική

Τετάρτη 23/2/22

ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ – ΧΑΝΘ 59-51

Διαιτητές Ελευθεριάδης Πλ.-Παπαγεωργίου-Λαδάς (Δραγκίογλου)

Γραμματεία Χαμαλίδου-Πάτηνιου-Βασάκος

Τα Δεκάλεπτα 8-19,25-27ημιχ.37-41,59-51 ΤΕΛΙΚΟ

ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ (Μασλαρινός): Στεφανίδης 21(2), Ντίνος 11 (3), Ασημάκης 9(1), Δημητρακάς 6(1), Μπίλιος 5(1), Γεωργιανός 5, Δατσιάδης 2, Χριστοδούλου 2, Γκούτζιας, Κεραμάρης, Παγωνίδης, Χαρίτογλου,

ΧΑΝΘ (Κοκκινόπουλος): Απατσίδης 12 (2), Συμεωνίδης 12, Μαργαριτόπουλος 8(1), Ιωαννίδης 7, Παπαπασχάλης 6, Ζιάκας 3, Αλτίνης 2, Ιωάννου 1, Δημητρίου, Κυλαντωνίδης, Τσιριλάκης, Χιτικούδης

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ ο ΓΑΣ Κομοτηνής την Κυριακή 27/2 στο ΔΑΚ Σερρών στις 17.00

Με την σημερινή νίκη (6η στο πρωτάθλημα) ο Πανσερραϊκός ανέβηκε δύο θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα με 21β  και βρισκεται σε τριπλή ισοβαθμία με Πολύγυρος και ΧΑΝΘ