Μπάσκετ Ανδρών: Γέφυρα – Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ 78-68

Ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ το απόγευμα της Κυριακής 20/3, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής αντιμετώπιζε στην Χαλκηδόνα την 2η του βαθμολογικού πίνακα ΚΣ Γέφυρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 13-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες «ξύπνησαν» και η ευστοχία τους αυξήθηκε κατακόρυφα με τους μεν «κόκκινους» να σημειώνουν 29 πόντους στην επίθεση και να δέχονται 26 στην άμυνα έτσι το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 39-42, δημιουργώντας ελπίδες πως θα μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη από το Κλειστό Γυμναστήριο της Χαλκηδόνας.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως αποδείχθηκε «καταστροφικό» για τους «κόκκινους» αφού η αστοχία τους χτύπησε… «κόκκινο» σημειώνοντας μόλις 10 πόντους (!!!), με τους αντιπάλους (χωρίς να διεκδικούν βραβείο ευστοχίας) να πετυχαίνουν 16, αλλά αρκετούς για να μπουν μπροστά στο σκορ με 55-52 και να χαθεί ουσιαστικά η ευκαιρία για τους παίκτες του Μασλαρινού να αποκτήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας για το τελευταίο μέρος του αγώνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χατζηκυριακίδη είχαν την εμπειρία να διαχειριστούν την «ευκαιρία» που τους έδωσε ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ και να πάρουν το παιχνίδι με 78-68.

Στην επόμενη αγωνιστική ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ έχει ρεπό, ενώ στα «ευχάριστα» της αγωνιστικής για τους «κόκκινους» ήταν η νίκη της ΧΑΝΘ επί της Αρετσούς

• ΚΣ Γέφυρας – ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ 78-68
    • Διαιτητές  Ελευθεριάδης Πλ-Παπαγεωργίου-Εκίζογλου (Πολυχρονίδης)
    • Τα Δεκάλεπτα 13-13,39-42ημιχ.55-52,78-68 ΤΕΛΙΚΟ
    • ΚΣ Γέφυρας (Xατζηκυριακίδης): Mπρόζος 20(4), Mπένας 17(3), Kαλογιαννίδης 11(1), Xατζηκυριακίδης 9(1), Kαλαϊτζίδης 8(1), Σαββίδης 5(1), Kελεσίδης 4, Παπαδόπουλος 2, Aνδρέου, Mπάρμπας, Στράτος
    • ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ (Mασλαρινός): Nτίνος 14(2), Xριστοδούλου 14, Δημητρακάς 10(2), Γεωργιανός 9(1), Δατσιάδης 8(1), Xαρίτογλου 6(2), Mπίλιος 4, Aσημάκης 3, Γκούτζιας, Kεραμάρης, Παγωνίδης, Στεφανίδης