Μπάσκετ Ανδρών: Η πρώτη νίκη για τα «λιοντάρια» στην Κομοτηνή

Τα «λιοντάρια» του Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ πανηγύρισαν στην Κομοτηνή την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής όπου το απόγευμα της Κυριακής 24/10 νίκησαν την αξιόμαχη ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνής με 54-64, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου.

Οι παίκτες του Ποργιόπουλου μπήκαν δυνατά στο παρκέ του ΔΑΚ Κομοτηνής και από την αρχή πήραν προβάδισμα στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με το «ισχνό» 10-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» πάτησαν γκάζι με τους Ασημάκη (10π, 1τρ) και Γεωργιανό (13π) πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ κι έβγαλαν δεύτερες επιθέσεις πετυχαίνοντας 24 πόντους, ενώ η άμυνα δέχτηκε μόνο 18 και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον πίνακα του σκορ να αναγράφει 28-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός βρέθηκε να προηγείται με 11 αλλά οι παίχτες του ΓΑΣ αντέδρασαν και κατόρθωσαν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά στους 4 (38-42 στο 27′) με ένα 7-0 σερί. Στην εκπνοή της περιόδου ο Δατσιάδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 42-49, που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έκαναν μια σειρά λάθος επιλογών και αστοχίας, με τους «κόκκινους» να είναι πιο εύστοχοι κε με ένα επιμέρους 12-15 να πάρουν σχετικά άνετα το ροζ φύλο αγώνα με σκορ να διαμορφώνεται σε 54-64.

Δεκάλεπτα: 10-12, 28-36 (ημ.), 42-49, 54-64

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Καφκκέ 5, Ζεκιριέ 2, Καρκατσέλης 4(1), Γκιουζελίδης 13, Ναλμπάντης 2, Παπανδρεόπουλος 13 (1), Μαλανδρής 13 (1), Χαλήλ 2.

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Ποργιόπουλος):  Γεωργιανός 13, Ντίνος 8, Δατσιάδης 8 (2), Ασημάκης 10 (1), Στεφανίδης 11 (1), Κεραμάρης 5 (1), Γκούτζιας 2, Κουμανιώτης, Χριστοδούλου 7, Μπίλιος, Γούνας

Παραλειπόμενα:

• Καλύτερος παίκτης του αγώνα ο Παντελής Γεωργιανός αφού στα 32’:29’’ της συμμετοχής του, πέτυχε 13 πόντους με 4/6 σουτ 2π, 5/7 ελεύθερες βολές 2 επιθετικά και 2 αμυντικά ρημπάουντ, 3 ασίστ, και 3 κλεψίματα, κέρδισε 4 φάουλ, ενώ είχε ένα λάθος.
  • Κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια με 12 ριμπάουντ, (9 αμυντικά και 3 επιθετικά), ο Γιώργος Ασημάκης, που αν και διανύοντας τα 38 του χρόνια, έπαιξε 26’:17’’, πετυχαίνοντας και 10 πόντους (1τρ), σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και συνέβαλε καθοριστικά με την εμπειρία του, στην έκβαση της νίκης…