Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ 64-45 Πολύγυρος

Ο Πανσερραϊκός μας, πανηγύρισε 3η σερί νίκη και έφτασε τις 11 στο πρωτάθλημα χάρη σε ένα τρομερό ξέσπασμα στην 4η περίοδο. Οι “κόκκινοι” με επιμέρους σκορ 22-5 στα τελευταία 10′ όχι μόνο κέρδισαν, αλλά πήραν και την διαφορά από την ομάδα του Πολύγυρου (είχαν ηττηθεί με 17 πόντους).

Αναφορικά με το φιλμ του αγώνα, τα “λιοντάρια” ξεκίνησαν εξαιρετικά και με Χριστοδούλου και Μπίλιο να πετυχαίνουν πόντους, προηγήθηκαν με 23-12 στο δεκάλεπτο. Στην 2η περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Μασλαρινού έπαθαν μπλακ άουτ και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν μειώνοντας στο καλάθι (30-28) με την λήξη του ημιχρόνου.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα και πήγαιναν “χέρι-χέρι” και στην 3η περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-40. Με ένα μεγάλο ξέσπασμα και μια καταπληκτική αμυντική λειτουργία, ο Πανσερραϊκός έδωσε διαστάσεις θριάμβου σε ένα κλειστό παιχνίδι και εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους, αφού δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης.

Κορυφαίοι για τους νικητές Γεωργιανός και Μπίλιος. Με αυτή την νίκη τα “λιοντάρια” ανέβηκαν στην 7η θέση με ρεκόρ 11-11. Ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Μακεδονικό την Μ.Τετάρτη στις 18:30 (δεν υπάρχει διακοπή λόγω Πάσχα).

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Χατζηχαρίσης- Σελεβός

Δεκάλεπτα: 23-12, 30-28, 42-40, 64-45

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 2, Ντίνος 3(1), Δατσιάδης 2, Γεωργιανός 18(3), Χριστοδούλου 10, Δημητρακάς 2, Ασημάκης 5(1), Μπίλιος 15(2), Χαρίτογλου 7(1).

Πολύγυρος (Τσούρμας): Πιπιλιάρης 4, Χαλάτσης 10(1), Βαφειάδης 2, Κουτουξίδης 12(1), Ντινάκης 5, Μπόλδογλου 6, Καντάρκος 4(1), Κατηρτζίδης, Ιγγλέζος 2.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Λεύκιππος Ξάνθης-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 22-22(10), 41-39(20), 63-51(30), 80-73(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-ΜΕΝΤ 19-20(13), 33-33(20), 58-51(31), 69-62(τελικό)

Αίας Ευόσμου-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς (αναβλήθηκε)

ΚΣ Γέφυρας-Μακεδονικός 19-8(10), 39-25(20), 64-33(30), 69-54(τελικό)

Πανσερραϊκός-ΑΟ Πολυγύρου 23-12(10), 30-28(20), 42-40(30), 64-45(τελικό)