Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ 65-73 Μακεδονικός

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ 65-73  ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

Ο Πανσερραϊκός πάλεψε μέχρι το τέλος κόντρα στον Μακεδονικό αλλά τα κενά διαστήματα στην Γ΄ Περίοδο του κόστισαν την ήττα. Το ΔΑΚ Σερρών ήταν και πάλι γεμάτο, προκειμένου ο κόσμος να ενισχύσει τις προσπάθειες των «λιονταριών».

Η ομάδα μας, δεν ξεκίνησε καλά, με τους παίκτες του Μακεδονικού να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 23-13. Τα αγωνιστικά προβλήματα, διαδέχθηκαν τα προβλήματα τραυματισμών με τον σέντερ Γκούτζια να αποχωρεί τραυματίας απο το παρκέ.

Στην δεύτερη περίοδο, με την είσοδο του Ασημάκη ο Πανσερραϊκός βρήκε λύσεις μέσα απο την ρακέτα και κατάφερε να φέρει την μπάλα στο «ζωγραφιστό». Αυτό δημιούργησε ρήγματα στην άμυνα του Μακεδονικού και έδωσε εύκολους πόντους στην ομάδα μας. Οι Μασλαρινός και Κακιούζης άλλαξαν το τέμπο του μάτς, πηγαίνοντας σε γρήγορες επιθέσεις, με σκοπό το ροκάνισμα του σκορ και ο Πανσερραϊκός κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με μόλις -3 (36-33).

Στα πρώτα λεπτά της Γ’ Περιόδου τα “λιοντάρια” μπήκαν με αυτοπεποίθηση, έτρεξαν το γήπεδο και με την κερκίδα υπέρ τους, προσπέρασαν τον Μακεδονικό στο σκορ 39-38. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη. Ο Μακεδονικός ανέβασε στροφές, εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό των παικτών του Πανσερραϊκού, έσφιξε την άμυνα και με επιμέρους σκορ 18-7 βρέθηκα ξανά στο +10 (46-56) στο 30′.

Ο Πανσερραϊκός το πάλεψε στο φινάλε, έβγαλε εκ νέου ενέργεια στο παρκέ, και κατάφερε να μειώσει το σκορ, στους 4 πόντους. Όμως, στις επόμενες, κρίσιμες επιθέσεις που ακολούθησαν δεν βρήκε τις κατάλληλες λύσεις και το 73-65 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτό ήταν και το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι των “λιονταριών” για το 2021. Παιχνίδι κομβικής σημασίας είναι η αναμέτρηση με την Αρετσού στην Καλαμαριά την Τετάρτη (22/12).

Δεκάλεπτα: 13-23, 33-36, 46-56, 65-73

Διαιτητές: Αγραφιώτης Τ., Εκίζογλου, Λαδάς

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 15(2), Ντίνος 8(1), Δατσιάδης 5(1), Γεωργιανός 5(1), Δημητρακάς 9, Κεραμάρης 2, Γκούτζιας 6, Ασημάκης 12(1), Μπίλιος.

Μακεδονικός (Μαυροκεφαλίδης): Ρόπουτης 5(1), Γκύζης 18(4), Αζίζης 9(2), Φωτιάδης, Κομμάτας, Φλιάτης Ι. 5(1), Φλιάτης Γ. 8(1), Γεωργάκης 10, Αμπαράς 18(3).

Τα αποτελέσματα

Λεύκιππος Ξάνθης-ΜΕΝΤ 23-12(10), 51-32(20), 79-52(30), 95-80(τελικό)

ΚΣ Γέφυρας-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 18-23(10), 41-39(20), 63-49(30), 78-70(τελικό)

Πανσερραϊκός-Μακεδονικός 13-23(10), 33-36(20), 46-56(30), 65-73(τελικό)

ΠΣ Ευκαρπίας-ΑΟ Πολυγύρου 17-11(10), 31-26(20), 48-46(30), 57-57(κ.α.), 69-63(τελικό)

Αίας Ευόσμου-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 29-23(10), 47-37(20), 63-56(30), 78-82(τελικό)

Ερμής Λαγκαδά-ΧΑΝΘ 24-12(10), 30-29(20), 47-39(30), 63-48(τελικό)

Ρεπό: ΚΑΟ Χαλκιδικής, ΓΑΣ Κομοτηνή