Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ 77-58 ΓΑΣ Κομοτηνής

Σε φανταστική ατμόσφαιρα νίκησε τον ΓΑΣ Κομοτηνής ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ

Μεσά σε φανταστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν τα παιδιά των ακαδημιών και οι φίλαθλοι, οι παίκτες του Πανσερραϊκού ΚΡΙ ΚΡΙ πήραν μια άνετη νίκη απέναντι στον ΓΑΣ Κομοτηνής, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής στο μπάσκετ.

Στο ΔΑΚ ο αριθμός των φιλάθλων ήταν ακριβώς στο όριο των υγειονομικών μέτρων (50% χωρητικότητα), παρ’όλο ότι το παιχνίδι μεταδιδόταν και σε livestreaming από το κανάλι του serrespost στο youtube.

Οι παίκτες του Μασλαρινού μπήκαν νευρικοί στο παρκέ και παρ’όλο που βρέθηκαν αρχικά μπροστά στο σκορ με 3-0 στην συνέχεια οι παίκτες του ΓΑΣ έχοντας ευστοχία στα μακρινά σουτ έναν ένα σερί 10-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 3-10 για να αντιδράσει ο Μασλαρινός με τάιμ άουτ και στη συνέχεια οι «κόκκινοι» να μειώσουν σε 9-12 και το δεκάλεπτο να κλείνει με 14-20 με τους παίκτες του ΓΑΣ Κομοτηνής να έχουν πετύχει τρία τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα «λιοντάρια» να κάνουν ένα 8-0 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 13’.6’’ Η διάδρομοι και η άμυνα των «λιονταριών» έκλεισε ενώ στην επίθεση οι «κόκκινοι» άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, έτσι στο δεύτερο δεκάλεπτο δέχτηκαν 10 μόλις πόντους ενώ πέτυχαν 22 στην επίθεση και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα στο ΔΑΚ να γράφει 36-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες της ΓΑΣ να κάνουν μια προσπάθεια να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπουν στο παιχνίδι, όμως στο τέλος του δεκαλέπτου οι «κόκκινοι» αύξησαν την ψαλίδα της διαφοράς στο +13 (59-46)

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Μασλαρινό να κάνει πολλές αλλαγές , οι παίκτες του ΓΑΣ εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι στις ελεύθερες βολές, ενώ οι «κόκκινοι» πίεσαν και εβγαιναν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας πολλά καλάθια με κάρφωμα.

Η κόρνα της λήξης βρήκε την διαφορά στο +19 με το ταμπλό να δείχνει 77-58 και το ροζ φύλο αγώνα να ανήκει δίκαια στους «κόκκινους».

Αυτή ήταν η 7η νίκη των «λιονταριών» στο πρωτάθλημα και βρίσκεται πλέον μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο ημίχρονο τα παιδιά των ακαδημιών πλημμύρισαν το παρκέ του ΔΑΚ (το οποίο από αύριο κλείνει για έναν μήνα για να μπει νέο παρκέ και μπασκέτες)  καθώς είχαν προγραμματιστεί διαγωνιστικά παιχνίδια ανα τμήμα, με τους τυχερούς να κερδίζουν δώρα. Παράλληλα έγιναν και οι απονομές των δώρων στους τυχερούς όλων των τμημάτων που κέρδισαν το φλουρί.

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ-ΓΑΣ Κομοτηνής 77-58

14-20, 36-30,(ημ) 59-46, 77-58

Διαιτητές Ξενικάκης-Παπαγερίδης-Μελανίδης (Δραγκίογλου)

Γραμματεία Ράμναλη-Κίναλη-Θεοφανίδου

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Μασλαρινός-Κακιούζης): Στεφανίδης 7(1),Ντίνος 8 (1), Δατσιάδης 4, Γεωργιανός 15 (2), Χριστοδούλου 15, Δημητρακάς 5, Κεραμάρης, Γκούτζιας 6, Γούνας 1, Μπιλιος 8 (2), Χαρίτογλου 8(1), Παγωνίδης

ΓΑΣ Κομοτηνής (Φωτεινάκης-Μυλωνάς): Καρκατσέλης 3, Μπορμπίδης 4, Περρης 15(2),

Ζεκιριέ 8(2), Γκιουζελίδης 2, Κουτσοβασίλης 3, Ναλμπάντης 9(1), Παπανδρεόπουλος 7,