Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ – ΚΣ Γέφυρα 63-78

Ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ για ένα ημίχρονο «χτύπησε» το παιχνίδι, όμως η Γέφυρα ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε τελικά με 63-78.

Το εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ του 4ου Ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ  πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 1/12 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Η ομάδα του Γιώργου Μασλαρινού μπήκε δυνατά στο παρκέ του ΔΑΚ και τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της  και με την αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατόρθωσε να προηγηθεί 7-0 δύο λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Καραπιπερίδη ανασυντάχτηκαν και βελτιώνοντας την επίθεσή τους στα μισά του δεκαλέπτου (5’03’’) πλησίασαν στα δύο καλάθια (14-10) και λιγο μετά (5’41’’) έφεραν το παιχνίδια στα ίσα (14-14). Στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι την νευρικότητα των «κοκκίνων» πέρασαν μπροστά στο σκορ 16-21 (7’04’’).

Ο Μασλαρινός πήρε τάιμ άουτ και οι «κόκκινοι» ανασυντάχτηκαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόσταση τρίποντου (24-27)

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν βαρύτητα στις άμυνες, ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ ήταν πιο εύστοχος από την περιφέρεια έτσι πλησίασε αρχικά στον πόντο 30-31 στο 13’32’’ και στην επόμενη επίθεση βρέθηκε μπροστά στο σκορ 32-31. Αμεση ήταν η αντίδραση της Γέφυρας η οποία με δύο απανωτά καλάθια (δίποντο και τρίποντο) πήρε ξανά το προβάδισμα με 32-36 στο 14’29’’. Στον υπόλοιπο χρόνο του 2ου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας με την κόρνα του ημιχρόνου να βρίσκει την Γέφυρα με βραχεία κεφαλή μπροστά στο σκορ 42-44.

Το 3ο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού καθώς οι παίκτες της Γέφυρας παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια (εδώ φάνηκε η έλλειψη του τραυματία Χριστοδούλου ως δεύτερου ψηλού για τους «κόκκινους» ) μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ με 14 πόντους (45-59 στο 26’04’’) καθώς οι κόκκινοι πέτυχαν μόλις 3 πόντους σε 6 λεπτά, ενώ δέχτηκαν 15.

Οι έμπειροι παίκτες της Γέφυρας συντήρησαν την διαφορά που απέκτησαν και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο ταμπλό του γηπέδου να δείχνει 52-64.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο μοτίβο με την διαφορά να διατηρείται πάνω από τους 10 πόντους, με τους παίκτες της Γέφυρας να απαντούν άμεσα στις εύστοχες επιθέσεις των «κοκκίνων» χωρίς να τους δίνουν το δικαίωμα να ξαναμπουν στο παιχνίδι.

Το ροζ φύλλο αγώνα πήγε δίκαια στην ομάδα της Γέφυρας με το ταμπλό να γράφει 63-78.

Δεκάλεπτα: 24-27, 42-44, 52-64, 63-78

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ελευθεριάδης-Εκίζογλου

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 12(2), Ντίνος 10(2), Δατσιάδης 8(2), Δημητρακάς 9(2), Γεωργιανός 3, Κεραμάρης, Γκούτζιας 5, Ασημάκης4, Γούνας, Μπίλιος 8(2), Χαρίτογλου, Κουμανιώτης.

ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης): Μπρόζος 23(2), Κελεσίδης, Μπάρμπας 1, Σαββίδης 4, Παπαδόπουλος 2, Ανδρέου, Χατζηκυριακίδης 6(1), Μπένας 21 (2), Καλαϊτζίδης 9 (1), Καλογιαννίδης 12.

Παραλειπόμενα του αγώνα

• Ο Στεφανίδης ήταν για ακόμη μια φορά ο σκόρερ των «λιονταριών» πετυχαίνοντας 12 πόντους
  • 10 τρίποντα πέτυχαν πέντε παίκτες του Πανσερραϊκού ΚΡΙ ΚΡΙ (όλοι από δύο) έναντι έξι των αντιπάλων
  • Ιδιαίτερα εύστοχοι ήταν οι παίκτες των δύο ομάδων στο 1ο ημίχρονο που το σκορ εκτοξεύτηκε στο 42-44
  • Η έλλειψη του τραυματία Χριστοδούλου κάτω από τα καλάθια απέναντι στους ψηλούς της Γέφυρας φάνηκε αισθητά ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο. Οι Γκούτζιας και Ασημάκης στο πρώτο ημίχρονο μπόρεσαν και έβγαλαν άμυνες.
  • Από τον ΜΓΣ Πανσερραϊκό το παρόν έδωσε ο Πρόεδρος Τάσος Παναγιώτου που κάθησε στην εξέδρα παρέα με τους φιλάθλους του Che Guevara Club, ενώ στον πάγκο της ομάδας ήταν ο Γενικός Αρχηγός της συμπόρευσης των σερραϊκών ομάδων Βέρρος Κωνσταντίνος, ο έφορος Παρασκευϊώτης Αλέξανδρος μαζί με το Επιμελητή Τσούλκα Βαλάντη  τον γιατρό της ομάδας Παπαδόπουλο Νάσο και τον Φυσιοθεραπευτή Κοφωτόλη Νίκο.
  • Απόλυτα ευχαριστημένοι έμειναν από την φιλοξενία της Διοίκησης η ομάδα της Γέφυρας, το οποίο τόνισε και ο προπονητής της ομάδας κ. Καραπιπερίδης σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα