Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός STIHL – Λεύκιππος Ξάνθης 78-81 παρ. (Κ.Δ. 71-71)

Πανσερραϊκός STIHL – Λεύκιππος Ξάνθης 78-81 παρ. (Κ.Δ. 71-71)

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, ηττήθηκε απο τον Λεύκιππο Ξάνθης με σκορ 81-78, για την 17η αγωνιστική, του 3ου Ομίλου, στο πρωτάθλημα Ανδρών της National League 1, στο κλειστό της Κοιλάδας

Ο Πανσερραϊκός έχασε μέσα απο τα χέρια του μια σημαντική νίκη κόντρα στον Λεύκιππο Ξάνθης, αφού 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, κέρδιζε με 5 πόντους αλλά το ματς κατέληξε στην παράταση, με σκορ 71-71. Εκεί η ομάδα της Ξάνθης εκμεταλλεύτηκε το ψυχολογικό μομέντουμ και έκανε το ματς ντέρμπι, με τον Πανσερραϊκό να έχει ευκαιρίες στα τελευταία δευτερόλεπτα να τελειώσει το ματς με βολές και επιθέσεις, χωρίς όμως επιτυχία. Αντίθετα, ο Λεύκιππος με τρίποντο «μαχαιριά» με την λήξη της παράτασης, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 81-78.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός μπήκε με φόρα και δεν άφησε περιθώρια στον Λεύκιππο, παίρνοντας απο νωρίς διαφορά στο σκορ. Η άμυνα λειτουργούσε καλά και η επίθεση το ίδιο με το σκορ να κλείνει στο 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα «λιοντάρια» βομβάρδισαν το αντίπαλο καλάθι με σουτ τριών πόντων και έφτασαν την διαφορά σε διψήφια τιμή, 6 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου (30-18), ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την λήξη της δεύτερης περιόδου, με τους Σερραίους να προηγούνται 39-28.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL 39-28 Λεύκιππος Ξάνθης

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός συνέχισε στον ίδιο επιθετικό ρυθμό και δεν άφηνε την διαφορά να πέσει. Μάλιστα η ευστοχία απο την γραμμή των 6.75 συνεχίστηκε, με την διαφορά να φτάνει στο +14 (54-40) τρία λεπτά περίπου, πριν την λήξη της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση στην άμυνα, λίγο πριν το τέλος και κατέβασαν την διαφορά, για να κλείσει το δεκάλεπτο 59-51.

Στην 4η περίοδο, ο Πανσερραϊκός σταμάτησε να είναι εύστοχος απο την περιφέρεια, οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και μείωσαν την διαφορά, κρατώντας την σταθερά κάτω απο τους δέκα, μέχρι και τους 6 πόντους (69-63) 3:40 πριν το φινάλε του ματς. Σχεδόν ένα λεπτό πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας το σκορ ήταν 70-65 υπέρ του Πανσερραϊκού, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση και η αστοχία στις βολές, έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες της Ξάνθης να φτάσουν στην εκπνοή στην ισοφάριση 71-71.

Στην παράταση, μπορεί ο Λεύκιππος να πέρασε δυο φορές μπροστά στο σκορ 73-74 και 77-78, ο Πανσερραϊκός όμως, είχε πάλι, τις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, αλλά δεν το πέτυχε και τιμωρήθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τρίποντο απο τα 8 μέτρα, για το τελικό 78-81.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου – Ντόγκας – Καραβάς

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-28 (ημ.), 59-51, 71-71 (κ.α.), 78-81 (παρ.)

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Τσακαλέρης 13 (1), Ντίνος 13 (2), Κουτουξίδης 5 (1), Κάπελαν 20 (6), Γεωργιανός 14 (2), Τσιόγκας 4, Κεραμάρης 4, Μπρατσιάκος 5 (1), Θεοδοσιάδης.

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 25 (3), Κατσαμούρης 20 (1), Χριστοφορίδης 6, Παλλάκης, Μακαρατζής 19 (3), Γιακούλας 4, Μπουτσακτσή 5, Βασαλάκης 2.

Πηγή Φωτό: anexartitos.gr

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, που μεταδόθηκε σε live streaming απο το επίσημο κανάλι του συλλόγου στο YouTube:

3ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

ΜΓΣ Γέφυρας-Μακεδονικός 18-14(10), 41-26(20), 66-35(30), 88-49(τελικό)

Φίλιππος Βέροιας-ΧΑΝΘ 20-15(10), 48-42(20), 68-56(30), 86-70(τελικό)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Ερμής Λαγκαδά 11-22(10), 29-42(20), 42-51(30), 70-76(τελικό)

ΕΚ Καβάλας-ΔΕΚΑ (Τρίτη, 18:00)

ΑΟ Αρετσού-ΚΑΟ Δράμας 16-25(10), 21-46(20), 55-64(30), 70-74(τελικό)

Πανσερραϊκός-Λεύκιππος Ξάνθης 20-13(10), 39-28(20), 59-51(30), 71-71(κ.α.), 78-81(τελικό)

Ρεπό: ΓΑΣ Κομοτηνή