Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός STIHL 70 – 65 Ερμής Λαγκαδά

Πανσερραϊκός STIHL 70 – 65 Ερμής Λαγκαδά

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά, με σκορ 70-65, για την 7η αγωνιστική, του 3ου Ομίλου, στο πρωτάθλημα Ανδρών της National League 1, στο κλειστό της Ομόνοιας.

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να πάρει την πρώτη του, εντός έδρα νίκη, επικρατώντας, του Ερμή Λαγκαδά με σκορ 70-65, σε ένα επεισοδιακό ματς, που κρίθηκε σε δυο ημέρες. Το Σάββατο 18/11, 4:52 πριν το φινάλε της αναμέτρησης, διεκόπη, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, η ηλεκτροδότηση στην περιοχή της Ομόνοιας, οπότε ο αγώνας δεν ολοκληρώθηκε και συνεχίστηκε την Τετάρτη 22/11, με νικητή τελικά, τον Πανσερραϊκό.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός μπήκε απο νωρίς σε θέση οδηγού και πήρε μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων, 8-4. Με καλή άμυνα η Σερραϊκή ομάδα έφτασε στο 14-8, τρια λεπτά πριν το τέλος αλλά η βιασύνη, αποπροσανατόλισε τους παίκτες και ο Ερμής ροκάνισε την διαφορά και με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κακές επιλογές στην επίθεση των παικτών του Πανσερραϊκού και τα λάθη, έκοψαν την φόρα της Σερραϊκής ομάδας και έβαλαν τον Ερμή στο παιχνίδι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ αλλά και μια μικρή διαφορά (23-30). Ο Πανσερραϊκός ανέκαμψε και τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο -5, 27-32, υπέρ του Ερμή Λαγκαδά.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL – Ερμής Λαγκαδά 27-32

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός έπαιξε καλή άμυνα, όμως το πρόβλημα στην επίθεση ήταν εμφανές. Η μπάλα δεν κυκλοφορούσε εύκολα και ενώ πλησίασε αρκέτες φορές στην ισοφάριση, κυρίως με σουτ τριών πόντων, το κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου στο 47-47 αλλά ο Ερμής κέρδισε και αυτήν την περίοδο, 49-47.

Στην 4η περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη, συνέχισαν την πιεστική άμυνα και κάποια στιγμή αυτή απέδωσε και στο σκοράρισμα. Με συνεχόμενους πόντους στα μισά του δεκαλέπτου, ο Πανσερραϊκός όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά, 56-49. Με ψυχή ο Πανσερραϊκός συνέχισε για τη νίκη και ανέβασε κι άλλο την διαφορά στο +9 (60-51), λίγο πριν την λήξη του ματς. Κάπου εκεί όμως, κόπηκε το ρεύμα στο κλειστό της Ομόνοιας, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών, για περισσότερο από 40 λεπτά.

Στην επανέναρξη του αγώνα τέσσερις μέρες μετά, ο Πανσερραϊκός κράτησε δυναμικά την διαφορά που έχτισε πριν την διακοπή και παρά την προσπάθεια των παικτών του Ερμή, για ανατροπή, στο τελευταίο λεπτό, οδηγώντας το ματς στις βολές, οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη φάνηκαν ψύχραιμοι και επικράτησαν  με σκορ 70-65.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Χρυσάφης, Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 17-19, 27-32, 47-59, 70-65

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Μήνου 10 (2), Τσακαλέρης 14, Ντίνος 5 (1), Κουτουξίδης 11 (2), Κεραμάρης 9, Γεωργιανός 10 (1), Μανούσος 7, Μπρατσιάκος 2, Πελιβανίδης 2, Γεωργιάδης.

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Παπαδόπουλος Π. 9, Γκέλιος 7 (1), Λαζάρου 11, Παπαδόπουλος Σ. 6, Μάρουσιτς 7 (1), Σουτζόπουλος, Χρυσανθάκης, Φυλάκης 3 (1), Παπαμαργαρίτης, Σμυρλής, Ταζόπουλος 22 (2).

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, που μεταδόθηκε σε live streaming απο το επίσημο κανάλι του συλλόγου στο YouTube: