Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός STIHL 74-59 ΚΑΟ Δράμας

Πανσερραϊκός STIHL 74-59 ΚΑΟ Δράμας

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, επικράτησε του ΚΑΟ Δράμας με σκορ 74-59, για την 9η αγωνιστική, του 3ου Ομίλου, στο πρωτάθλημα Ανδρών της National League 1, στο κλειστό της Κοιλάδας

Ο Πανσερραϊκός με καλό μπάσκετ, πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη, σε μια κομβική αναμέτρηση. Τα «λιοντάρια» ακολούθησαν το πλάνο μέχρι τέλους και δικαιώθηκαν, κατακτώντας το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα. Αρκετοί παίκτες βρέθηκαν σε καλή μέρα αλλά το κυριότερο είναι η πειθαρχία και η συγκέντρωση που έδειξαν, σε όλα τα σημεία του αγώνα.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός ακολουθούσε στο σκορ μέχρι ένα σημείο αφού οι «πράσινοι» είχαν ενα ισχνό προβάδισμα, 8-2 και 14-9. Οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη όμως βρήκαν τις λύσεις και ανέτρεψαν το σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός συνέχισε στο ίδιο ρυθμό και δεν αποσυντονίστηκε, όταν λίγο πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι 29-27 και μετέπειτα ισοφάρισαν σε 31-31. Η ψυχραιμία στις επιθετικές επιλογές έδωσε ξανά την λύση με το ημίχρονο να κλείνει 35-31, υπέρ των «κόκκινων».

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL – ΚΑΟ Δράμας 35-31

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός έσφιξε την άμυνα και απλώθηκε σε όλο το γήπεδο, καταφέρνοντας να ξεφύγει στο σκορ. Το 38-37, μετατράπηκε στο +10 (56-46), θέτοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Στην 4η περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη, συνέχισαν την εφαρμογή του πλάνου και με ρυθμό στην επίθεση ολοκλήρωσαν το έργο τους, προς τη νίκη. Το τελικό 74-59, δείχνει την κατάκτηση των πρώτων βαθμών χωρίς πίεση για τα «λιοντάρια» μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Αγραφιώτης -Δέλλας -Αθανασιάδης

Δεκάλεπτα: 22-16, 35-31, 56-46, 74-59

Πανσερραϊκός(Κακιούζης): Κεραμάρης 2, Μήνου 9 (1), Τσακαλέρης 7 (1), Ντίνος 28 (4), Γεωργιανός 3, Κουτουξίδης 15, Μανούσος 10, Πεχλιβάνης, Ντώνες, Γεωργιάδης.
Κ.Α.Ο.Δ. (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 9 (2), Ρουμπιέρα 26 (3), Γρίψιος 7 (1), Μπέσσας 2, Γεωργίου 3, Μπρουκς, Γεωργιάδης, Παπαπασχάλης 3 (1), Καραϊσκάκης 9 (2).

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, που μεταδόθηκε σε live streaming απο το επίσημο κανάλι του συλλόγου στο YouTube: