Μπάσκετ Ανδρών: Πολύγυρος 67-52 Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: Ήττα στον Πολύγυρο με 67-52

Την ήττα γνώρισε ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ στον Πολύγυρο με 67-52 το απόγευμα της Κυριακής 12/12, στo πλαίσιo της 10ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου του Πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Πανσερραϊκός ήταν μέσα στο παιχνίδι τα δέκα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 14-16. Το δέυτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όμως τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στην ομάδα, δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους να ξεφύγουν στο σκορ, αρχικά στο 2ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 20-10, που τους έδωσε διαφορά στο +8 (34-26) και στη συνέχεια στο 3ο δεκάλεπτο όταν με ένα δεύτερο επιμέρους σκορ 20-11 η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +17 (54-37) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, δίνοντας καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα στο 4ο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γ.Μασλαρισνού προσπάθησαν να …»συμμαζέψουν» το σκορ και με ένα επιμέρους 13-15 μείωσαν την διαφορά κατά ένα καλάθι (-15) με το ταμπλό να δείχνει στο σφύριγμα της λήξης του παιχνιδιού το τελικό 67-52.

Από τους παίκτες του Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ, Στεφανίδης (13π, 1τρ) και Γεωργιανός (12π) σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Πολύγυρος είχε σκόρερ τον Κουτουξίδη (24π, 2τρ) και Κανταράκο (15π, 1τρ)

Επόμενος αντίπαλος για τους «κόκκινους» ο φιλόδοξος και πολύ δυνατός Μακεδονικός, ο οποίος θα έρθει στο ΔΑΚ Σερρών την ερχόμενη Κυριακή (19/12)

Πολύγυρος-Πανσερραϊκός 67-52

Διαιτητές: Πράττος, Δέλλας, Τσαρδούλιας

Δεκάλεπτα: 14-16, 34-26, 54-37, 67-52

Πολύγυρος (Τσούρμας): Λεπτοκαρίδης 10 (2), Πιπιλιάρης 5(1), Χαλάτσης 8(1), Βαφειάδης, Κουτουξίδης 24(2), Ντινάκης, Καρασίμος 5, Μπόδογλου, Καντάρκος 15(1), Κατιρτζίδης, Ζήσης, Τσοπουρίδης.

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 13(1), Ντίνος 3(1), Δατσιάδης 7(1), Γεωργιανός 12, Δημητρακάς, Κεραμάρης, Γκούτζιας 4, Ασημάκης 5, Γουνάς, Μπίλιος 8(1).

Τα αποτελέσματα

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Λεύκιππος Ξάνθης 15-9(10), 30-26(20), 38-36(30), 54-51(τελικό)

ΜΕΝΤ-ΓΑΣ Κομοτηνή  30-25(20), 62-65(τελικό)

ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς-Αίας Ευόσμου 34-47(20), 69-91(τελικό)

Μακεδονικός-ΚΣ Γέφυρας 14-17(10), 26-37(20), 45-56(30), 66-65(τελικό)

ΑΟ Πολυγύρου-Πανσερραϊκός 14-16(10), 34-26(20), 57-34(30), 67-52(τελικό)

ΚΑΟ Χαλκιδικής-ΠΣ Ευκαρπίας  58-63(τελικό)

Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά, ΧΑΝΘ