Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Ευκαρπία 63-72 Πανσερραϊκός STIHL

ΕΥΚΑΡΠΙΑ  63-72  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL

Η ομάδα ανδρών του Πανσερραϊκου STIHL, πανηγύρισε τη νίκη, κόντρα στην Ευκαρπία, με σκορ 72-63, στο ΔΑΚ Ευκαρπίας για την 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας, στον 4ο Όμιλο!

Με ώριμη εμφάνιση και αγωνιστική προσήλωση, ο Πανσερραϊκός STIHL, πέρασε και από την έδρας της Ευκαρπίας, κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με μια «επαγγελματική νίκη», 63-72. Οι “κόκκινοι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και παρά την πίεση των γηπεδούχων, βρήκαν τις λύσεις και έφυγαν με ένα πολύ σημαντικό διπλό, 10 ημέρες πριν το μεγάλο εντός έδρας παιχνίδι με τον Λεύκιππο Ξάνθης, όπου θα ολοκληρωθεί και ο πρώτος γύρος.

Τα “λιοντάρια” ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο, 17-6, με τον Μάντζιο να ξεκινάει ιδανικά. Η Ευκαρπία, ωστόσο μείωσε σε 17-11 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (21-22), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη με “όπλο” την άμυνα, ξέφυγαν με 10 πόντους στο ημίχρονο (22-32).

Στην 3η περίοδο, τα “λιοντάρια” άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι με ένα τρομερό 6λεπτο, πέτυχαν 22 πόντους, ρίχνοντας την διαφορά στον πόντο (44-45) στο 25′. Οι “φωνές” του coach Κακιούζη έπιασαν τόπο και ο Πανσερραϊκός πήρε διαφορά 7 πόντων (46-53) με την λήξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στην συνέχεια και έφυγαν από την Θεσσαλονίκη με μια σημαντική νίκη.

* Η Διοίκηση του Πανσερραϊκού STIHL, ευχαριστεί την ομάδα της Ευκαρπίας, για την άψογη φιλοξενία στην Θεσσαλονίκη και δεσμεύεται να ανταποδώσει τα δέοντα, στο ματς του β΄ γύρου στις Σέρρες.

Διαιτητές: Χρυσάφης-Χατζηχαρίσης-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 11-17, 22-32, 46-53, 63-72

ΠΣ Ευκαρπίας (Δαδάλας): Μουρατίδης 8(2), Βάνης 11, Παγώνης 2, Τσίγκας 19(3), Μούμογλου 3(1), Μπαδής 16(4), Καπλάνης 4.

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 16(4), Γρίψιος 14(3), Γεωργιανός 11(1), Χριστοδούλου 5, Κεραμάρης 4, Μάντζιος 8, Ντίνος 13(1), Χατζόπουλος.