Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Μαχητές Πειραματικό 54-56 Πανσερραϊκός STIHL

Μαχητές Πειραματικό 54-56 Πανσερραϊκός STIHL

Η ομάδα ανδρών του Πανσερραϊκου STIHL, πανηγύρισε μια κομβικής σημασίας νίκη, κόντρα στους Μαχητές Πειραματικό με σκορ 56-54 στο ΔΑΚ Πεύκων στην Θεσσαλονίκη για την 18η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας, στον 4ο Όμιλο!

Δυο διαδοχικές ήττες πείσμωσαν τον Πανσερραϊκό STIHL, που κατάφερε σε ένα must win παιχνίδι να αποδράσει με σπουδαίο διπλό και να παραμείνει στο κόλπο των πρώτων θέσεων του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα, με αυτή την οριακή νίκη ο Πανσερραϊκός μπορεί να μην έχει την ισοβαθμία με τους Μαχητές (αν χρειαστεί), ωστόσο πήρε μια νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια σε περίπτωση που συναντηθούν οι δυο ομάδες στα playoffs.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη μπήκε δυναμικά και με “όπλο” την επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (12-21). Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 29-32 με την λήξη του ημιχρόνου, σε ένα ακόμη “κλειστό” παιχνίδι.

Τα “λιοντάρια” ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +9 (41-50 στο 30′), μπαίνοντας σε θέση ισχύος ενόψει της τελευταίας περιόδου. Οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη έλεγχαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 48-56, αλλά εκεί οι “κόκκινοι” κόλλησαν και πάλι στην επίθεση (όπως με την Χ.Α.Ν.Θ πριν μια εβδομάδα) βλέποντας τους γηπεδούχους να πλησιάζουν απειλητικά στο καλάθι (54-56). Καμία ομάδα δεν σκόραρε στον εναπομείναντα χρόνο και έτσι ο Πανσερραϊκός STIHL πανηγύρισε την σπουδαία επικράτηση.

Γρίψιος (14π.) και Μιλόσεβιτς (12π.), Μάντζιος (11π.) οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων, που έχουν την ευκαιρία να ξεκουραστούν και να ετοιμαστούν για το παιχνίδι της 4ης Μαρτίου με την Ακαδημία ΔΕΚΑ στις Σέρρες.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Χρυσάφης-Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 12-21, 29-32, 41-50, 54-56

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Μελετιάδης-Κυριαζής): Γεωργίου 14(1), Τσιμερίκας, Ματενίδης 3, Στεφανίδης 4, Νώτης 8, Παπασάβογλου Αν. 5, Κιγμέτογλου 13, Χαραλαμπίδης 4, Χαρίτογλου 3(1).

Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Κηρύκος):Αχτσής, Μιλόσεβιτς 12, Γρίψιος 14(4), Γεωργιανός 2, Χριστοδούλου 6, Κεραμάρης 3(1), Μάντζιος 11, Ντίνος 8(2).

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

ΔΕΚΑ-ΜΓΣ Γέφυρας 22-18(10), 39-48(20), 56-62(30), 65-74(τελικό)

Σταυρούπολη ΕΚ-Μακεδονικός (20/2, 20:30)

ΠΣ Ευκαρπίας-Λεύκιππος Ξάνθης 24-16(10), 40-42(20), 51-61(30), 69-80(τελικό)

ΧΑΝΘ-ΑΟ Πολυγύρου 24-23(12), 43-27(20), 61-39(30), 74-59(τελικό)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Πανσερραϊκός 12-21(10), 29-32(20), 41-50(30), 54-56(τελικό)

Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά