Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Πανσερραϊκός STIHL 43-66 ΑΟΝΣ Μίλων

Πανσερραϊκός STIHL 43-66 ΑΟΝΣ Μίλων

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, ηττήθηκε απο τον Μίλωνα, για την 1η αγωνιστική, της Β´ φάσης του κυπέλλου Έλλαδας, στο ΔΑΚ Σερρών με σκορ, 43-66 και αποκλείστηκε απο τον επόμενο γύρο.

Ο Πανσερραϊκός έκανε την προσπάθεια του, απέναντι στον Μίλωνα και έδειξε θετικά στοιχεία κατά την διάρκεια του ματς. Ο προπονητής Γιάννης Κακιούζης αξιολόγησε την ετοιμότητα των «λιονταριών», σε ένα δυνατό παιχνίδι κυπέλλου με μια καλή ομάδα της Α2 και θα δουλέψει όλη την εβδομάδα, προκειμένου οι «ερυθρόλευκοι» να είναι πανέτοιμοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, κόντρα στον Φίλιππο το επόμενο Σαββατοκύριακο.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός ήταν ανταγωνιστικός και πήγαινε χέρι-χέρι με τον Μίλωνα στο σκορ (5-6 στο 3′, 10-12 στο 8′ και 15-18 στο 9′). Υπήρχαν λύσεις κάτω απο το καλάθι και η άμυνα μέσα στο «ζωγραφιστό» λειτουργούσε. Σκορ δεκαλέπτου 15-18.

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ, απο τον Πανσερραϊκό, στα μισά της περιόδου με ένα κρεσέντο τριπόντων και για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με διψήφια τιμή (16-30 στο 14′). Οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και το σκορ ημιχρόνου ήταν 21-39.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL – Μίλωνας 21-39

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο σκορ στην τρίτη περίοδο αλλά δεν κατάφερε παρά την πιεστική άμυνα, το σκορ έφτασε στο 27-44 στο 26’ και 31-52. Σκορ δεκαλέπτου 33-55.