Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Πανσερραϊκός STIHL 50-53 Γέφυρα

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL  50-53   ΓΕΦΥΡΑ

Ο Πανσερραϊκός δεν μπόρεσε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αφού ηττήθηκε απο την ομάδα της Γέφυρας με σκορ 53-50.

Η ομάδα μας, παρά την εξαιρετική άμυνα για άλλο ένα παιχνίδι, ήταν απελπιστικά άστοχη στην επίθεση κάτι που αποτυπώνεται και στους 50 πόντους συνολικά και μόλις 19, στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν κλειστό και στο τέλος απέκτησε δραματικό χαρακτήρα, αφού στην τελευταία επίθεση, ο Μιλόσεβιτς δεν ευστόχησε στην προσπάθεια του.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε ιδανικά για τους «κόκκινους», που προηγήθηκαν ακόμη και με διψήφια διαφορά, χάρη στο καλό ξεκίνημα του Γεωργιανού και του Γρίψιου! Η ομάδα της Γέφυρας όμως, αντέδρασε και μείωσε το σκορ στο καλάθι (19-17) στο 10′. Στην 2η περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ανέβασε και πάλι την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενο βρήκαν και πάλι λύσεις με το ημίχρονο, να ολοκληρώνεται στο +4 (31-27).

Στην 3η περίοδο, ο Πανσερραϊκός έχασε τελείως τον επιθετικό του ρυθμό και αστοχώντας σε περιφερειακά σουτ έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να προσπεράσουν και να βρεθούν πάνω με 2 πόντους (39-41) στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να βρίσκουν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι (43-43 στο 36′), με την Γέφυρα να προηγείται με σκορ 49-45 και τον Γεωργιανό να μειώνει στον πόντο (48-49). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 50-51 στο τελευταίο λεπτό, ο Μιλόσεβιτς έκανε καθοριστικό λάθος σε πάσα στα 7”, αλλά ο Χρυσόπουλος αστόχησε και στις δυο βολές δίνοντας “ζωή” στους γηπεδούχους και στην κερκίδα. Στο ριμπάουντ, ο Σέρβος point guard υπέπεσε εκ νέου σε λάθος και με καλάθι στην εκπνοή, η Γέφυρα έφυγε με το διπλό από τις Σέρρες.

Κορυφαίοι για τον Πανσερραϊκό οι Γρίψιος (15π.) και Γεωργιανός (12π.) , που διακρίθηκαν στο πρώτο μέρος καθώς στο δεύτερο μέρος τα “λιοντάρια” πέτυχαν συνολικά 19 (!) πόντους. Σιώπης, Χρυσόπουλος και Κουτουξίδης έκαναν μεγάλη “ζημιά” στους “κόκκινους”, καθώς πέτυχαν αθροιστικά 43 πόντους.

Ρεπό έχει την επόμενη αγωνιστική ο Πανσερραϊκός.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ταρενίδης Κ.-Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 19-17, 31-27, 39-41, 50-53

Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Κηρύκος): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 3, Γρίψιος 15(1), Γεωργιανός 12(3), Χριστοδούλου 12, Κεραμάρης 2, Μπίλιος 5(1), Μάτζιος 1, Αποστολίδης, Ντίνος, Χατζόπουλος.

ΜΓΣ Γέφυρας (Τζιβάνης): Κελεσίδης 4, Πολυμένης 1, Μπάρμπας, Φόρογλου, Χρυσόπουλος 12(1), Σιώπης 20(5), Κουτουξίδης 11, Αλευρίδης, Καλαϊτζίδης 5(1), Οκλαλιώτης, Λαζάρου, Στράτος.