Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Πανσερραϊκός STIHL 60-67 Μαχητές Πειραματικό

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL 60-67  ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ

Ο Πανσερραϊκός STIHL παρά την αξιόμαχη προσπάθεια κόντρα στους Μαχητές, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να συνεχίσει την ανοδική του πορεία (μετρούσε 3 σερί νίκες).

Τα Πεύκα, που βρίσκονται στην πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα, είχαν μια σημαντική διαφορά υπέρ τους, καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με σημαντικά καλάθια όταν χρειάστηκε, έφτασαν σε ένα μεγάλο διπλό.

Τα “λιοντάρια” υποχώρησαν στο 3-3 και πρέπει να κοιτάξουν μπροστά, ώστε να λύσουν το επιθετικό τους πρόβλημα. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμη αλλά ο πρώτος στόχος πρέπει να είναι η είσοδος στα playoffs με ασφάλεια.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, οι Μαχητές ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 6-14 και 13-17 στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, το σύνολο του Μελετιάδη καλό «πρόσωπο» σε άμυνα και επίθεση, ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (15-30), αλλά οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με Γεωργιανό, Μπίλιο και Ντίνο μείωσαν το σκορ σε 33-39 στο ημίχρονο, δείχνοντας ότι μπορούν να διεκδικήσουν την νίκη μέχρι το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν κάποιες βιαστικές επιθέσεις των “λιονταριών” και απέκτησαν και πάλι διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +10 (46-56). Στην τελευταία περίοδο, οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να μειώσουν σε 54-60 στο 37′, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις και δεν πτοήθηκαν φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνος.

Κάποια μεγάλα σουτ σε κρίσιμες φάσεις και κάποιες λάθος επιλογές από την πλευρά των “κόκκινων” έκριναν σε σημαντικό βαθμό τον νικητή, με τους 60 πόντους εντός έδρας – όπως είναι λογικό – να μην είναι αρκετοί για να έρθει μια μεγάλη νίκη. Για άλλο ένα παιχνίδι, τα “λιοντάρια” είχαν την θερμή συμπαράσταση των φίλων τους.

Γεωργιανός (19π.) και Χριστοδούλου (14π.) ξεχώρισαν για την ομάδα του Πανσερραϊκού, ενώ μεγάλη “ζημιά” προκάλεσαν από τους Μαχητές οι Κιγμέτογλου (15π.) και Νώτης (11π.).  Στην ΔΕΚΑ πηγαίνει το επόμενο Σάββατο ο Πανσερραϊκός STIHL, που πρέπει να ξεπεράσει την ήττα με μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ.-Παπαγεωργίου-Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 13-17,  33-39, 46-56, 60-67

Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Κηρύκος):Αχτσής, Μιλόσεβιτς 9(1), Γρίψιος 4, Γεωργιανός 19(1), Χριστοδούλου 14, Κεραμάρης 2, Μπίλιος 6(2), Μάντσιος 2, Ντίνος 6(1).

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Μελετιάδης-Κουγιουμτζίδης): Γεωργίου 12(1), Τσιμερίκας 4, Ματενίδης, Στεφανίδης 8(1), Νώτης 11(1), Παπασάβογλου 8(1), Μισαηλίδης, Χαρίτογλου, Κιγμέτογλου 15(3), Χαραλαμπίδης 9(1), Δάρατζης.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

ΚΣ Γέφυρας-ΔΕΚΑ (αναβολή)

Μακεδονικός-Σταυρούπολη ΕΚ 23-17(10), 44-37(20), 66-52(30), 80-73(τελικό)

Λεύκιππος Ξάνθης-ΠΣ Ευκαρπίας 17-13(10), 38-26(20), 61-43(30), 78-63(τελικό)

ΑΟ Πολυγύρου-ΧΑΝΘ (αναβολή)

Πανσερραϊκός-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 13-17(10),  33-39(20), 46-56(30), 60-67(τελικό)

Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά