Μπάσκετ Ανδρών U20-Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πανσερραϊκός U20-Τιτάνες Δράμας 63-55

Πανσερραϊκός U20 – Τιτάνες Δράμας: 63-55

Ο Πανσερραϊκός U20, επικράτησε των Τιτάνων Δράμας, για το κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ, στο ΔΑΚ Σερρών με σκορ, 63-55 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Σερραϊκή ομάδα, αγωνιζόμενοι με νεαρούς καλαθοσφαιριστές, απο το παιδικό τμήμα και τρεις (Γεωργιάδης, Θεοδοσιάδης, Πεχλιβανίδης) ταλαντούχους νέους παίκτες της πρώτης ομάδας, απέδωσε ωραίο μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση και κατάφερε να προκριθεί επι των Τιτάνων, που έχουν ένα δυνατό σύνολο την φετινή σεζόν.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, οι παίκτες των Κακιούζη-Σαμαρά, μπήκαν δυνατά και πήραν ένα μικρό προβάδισμα (7-3), χωρίς όμως να το διατηρήσουν. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Πανσερραϊκό, να αυξάνει εκ νέου την διαφορά στο +5 (19-14).

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι, εφάρμοσαν τις οδηγίες του τεχνικού επιτελείου και με καλά οργανωμένη άμυνα, άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα. Το επιμέρους σκορ, του δεκαλέπτου ήταν 15-5 και το σκορ ημιχρόνου 34-19.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός U20 – Τιτάνες Δράμας 34-19

Στα μισά της τρίτης περιόδου, το σκορ έφτασε μέχρι και το +19 (42-23), όμως η καλή ομάδα των Δραμινών, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει την διαφορά στο -6 (46-40). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με σκορ, 51-42.

Στην τελευταία περίοδο, οι νεαροί παίκτες του Πανσερραϊκού έδειξαν και την ψυχραιμία τους, εκτός απο το ταλέντο τους, πετυχαίνοντας κρίσιμα σουτ, την στιγμή που οι Τιτάνες πλησίασαν στο σκορ (55-53), τρια λεπτά πριν το φινάλε. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε, με σκορ 63-55 και έτσι τα «λιοντάρια», ξεκίνησαν με το δεξί τις επίσημες διοργανώσεις, της σεζόν.