Μπάσκετ Γυναικών: Α.Σ. Πανόραμα 64-77 Πανσερραϊκός STIHL

Α.Σ. Πανόραμα 64-77 Πανσερραϊκός STIHL

Η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκού, επικράτησε του ΑΣ Πανοράματος, με σκορ 77-64, για την 10η αγωνιστική, του 2ου Ομίλου στο πρωτάθλημα Γυναικών της Α2, στο κλειστό «Ηλίας Τριανταφυλλίδης».

Ο Πανσερραϊκος, μετά το ρεπό του και την διακοπή, επέστρεψε δυναμικά στους αγώνες και πέτυχε μια πολύτιμη εκτός έδρας, νίκη, απέναντι στην ομάδα του Πανοράματος, που έχει μια αξιοπρόσεκτη πορεία μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Τα «λιοντάρια», έκλεισαν με χαμόγελα την χρονιά και φιγουράρουν στην 2η θέση της βαθμολογίας, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρώτου γύρου.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και πήρε ένα προβάδισμα 9-6, που δεν πτόησε όμως τα κορίτσια του Πασχάλη Ρούλη, που με καλές επιλογές γύρισαν το σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (15-21).

Στην δεύτερη περίοδο, ένας τραυματισμός αποσυντόνισε τον Πανσερραϊκό κάτω απο το καλάθι, αφού η Γκομπετζισβίλι, τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τις επιλογές στο «5» να λιγοστεύουν αφού και η Οσκ, ήταν εκτός αγώνα. Ο Πανσερραϊκός βρήκε λύσεις επιθετικά και κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα του, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 43-30.

Σκορ Ημιχρόνου | Α.Σ. Πανόραμα 30-43 Πανσερραϊκός STIHL

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός κλήθηκε να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό της Τζημορώτα, μειώνοντας κι άλλο το rotation. Η άμυνα παρέμεινε σε καλά επίπεδα και το σκορ συνέχισε να διατηρείται με την περίοδο να κλείνει στο 61-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Πανσερραϊκού που απέμειναν και με την Μπακιρτζίδου να δίνει λύσεις μέσα στην ρακέτα, ανταπεξήλθαν στην πίεση του Πανοράματος και δίκαια επικράτησαν με σκορ 77-64.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Σταμπουλής-Σιούλας

Δεκάλεπτα: 15-21, 30-43, 46-61, 64-77

ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Καραμανώλης): Τσαλή 15(1), Παπαϊωάννου 8, Μπαξεβάνου 22(1), Βατσιτσίδου 10, Αργυρού 2, Γιαντσακλίδου 4, Βασλαματζή, Δαδάλη, Παπαδοπούλου, Νάκη 3(1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης Π.-Ρούλης Χ.): Καλαμπάκου 8(1), Νάστου 21(4), Μιχαηλίδου 17(3), Τζιμορώτα 7(1), Γκομπετζισβίλι 5, Μαμούδη, Δαμιανάκου, Μπακιρτζίδου 6, Χωλοπούλου 10, Τζιαμπάζη, Μαραγκού 3(1).

13) ΣΚ Ιωάννινα          9          356-588           -232

*ΑΣ Πανόραμα, Αρης, Πιερικός Αρχέλαος δεν έκαναν το ρεπό τους και έχουν έναν αγώνα περισσότερο.