Μπάσκετ Γυναικών: Πάνθηρες Καβάλας 72-82 Πανσερραϊκός STIHL

Πάνθηρες Καβάλας 72-82 Πανσερραϊκός STIHL

Η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκού, επικράτησε των Πανθήρων Καβάλας, με σκορ 72-82, για την 5η αγωνιστική, του 2ου Ομίλου στο πρωτάθλημα Γυναικών της Α2, στο Κλειστό Καλαμίτσας.

Ο Πανσερραϊκός πέρασε και απο την Καλαμίτσα, επικρατώντας των Πανθήρων Καβάλας, σε ένα δύσκολο ματς, με σκορ 82-72. Η Σερραϊκή ομάδα σε συνδυασμό με την αναβολή του αγώνα του Παναθλητικού με την ΜΕΝΤ, μετά απο 5 αγώνες, βρίσκεται στην πρώτη θέση, έχοντας το απόλυτο νικών, εντός κι εκτός έδρας.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, το ματς ήταν κλειστό, με τις παίκτριες της Καβάλας να εκμεταλλεύονται την ορμή της έδρας και να προηγούνται στο σκορ με +6 (8-2). Στην συνέχεια οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη, βρήκαν τον ρυθμό, ισορρόπησαν το ματς και ανέτρεψαν το σκορ, όμως στις λεπτομέρειες, οι Πάνθηρες προηγήθηκαν στο φινάλε με σκορ 20-18.

Στην δεύτερη περίοδο, η μπάλα πέρασε στο «ζωγραφιστό» και ήρθαν σημαντικοί πόντοι για τον Πανσερραϊκό, που προηγήθηκε και μάλιστα με διαφορά. Η άμυνα στην περιφέρεια έκλεισε και βγήκαν αιφνιδιασμοί, με αποτέλεσμα το 40-32, να είναι το φυσιολογικό σκορ για τα «λιοντάρια».

Σκορ Ημιχρόνου | Πάνθηρες Καβάλας 32-40 Πανσερραϊκός STIHL

Ο Πανσερραϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο, διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και μέχρι τα μισά, δεν απειλήθηκε απο τους Πάνθηρες. Η Καλαμπάκου που είχε 4 φάουλ απο νωρίς, έδωσε ανάσες με γκολ-φαουλ λίγο πριν το φινάλε της περιόδου αλλά αυτό δεν άρεσε…και αποβλήθηκε με τραβηγμένο 5 φάουλ απο τους διαιτητές. Η περίοδος έκλεισε στο +10, 66-56 για την Σερραϊκή ομάδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όσο κι αν τα διαιτητικά σφαλτσοσφυρίγματα, προσπάθησαν να αποσυντονίσουν την Σερραϊκή ομάδα, δεν τα κατάφεραν, αφού σχεδόν όλες οι παίκτριες που αγωνίστηκαν, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, για να έρθει μια μεγάλη νίκη, η 5η στην σειρά για τα «λιοντάρια» με σκορ, 82-72.