Μπάσκετ Ανδρών: Μακεδονικός 82-78 Πανσερραϊκός STIHL

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β´ Εθνικής, ο Πανσερραϊκός STIHL πραγματοποίησε δυναμική εμφάνιση, και έφτασε πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στον Μακεδονικό αλλά δεν τα κατάφερε. Οι χαμένες βολές και η άδικη ντισκαλιφιέ, του Σέρβου, Νεμάνια Μιλόσεβιτς, στο τέταρτο δεκάλεπτο, αποτέλεσαν σημαντικοί παράγοντες, για την ήττα στην Θεσσαλονίκη, γεγονός που προκάλεσε και τα παράπονα από τους ανθρώπους του Πανσερραϊκού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, ανέβασαν τον ρυθμό και βρέθηκαν στο +8 (27-19) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι φιλοξενούμενοι, με υπερβολή, χρεώθηκαν 7 (!) φάουλ στην εναρκτήρια περίοδο, ενώ ο Μακεδονικός είχε μόλις 2 (!), κάτι που δημιούργησε προβληματισμό.

Με το ξεκίνημα της β’ περιόδου, οι “πράσινοι” ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα (33-21 στο 13′), αλλά τα “λιοντάρια” κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς χάρη στην καλή τους άμυνα, που έδωσε ώθηση και στην επίθεση. Με επιμέρους 9-18, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη έριξε την διαφορά στο τρίποντο (42-39) με την λήξη του πρώτου μέρους και άλλαξε τελείως την εικόνα της αναμέτρησης.

Στην 3η περίοδο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους “κόκκινους” μάλιστα να παίρνουν και το προβάδισμα με 51-52, αλλά ο Μακεδονικός είχε τις απαντήσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο και πάλι στο +3 (62-59). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το 33′, όπου ο Πανσερραϊκός ήταν σε απόσταση δυο πόντων (66-64), αλλά σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε άδικα, ο Μιλόσεβιτς. Στην συνέχεια ο Μακεδονικός ξέφυγε στο σκορ (74-67, 80-71) εκμεταλλευόμενος τα λάθη και τις πολλές χαμένες βολές. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη έκανε την τελευταία της προσπάθεια, χωρίς αποτέλεσμα.

Για τα “λιοντάρια” ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην ΔΕΚΑ για την Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος την Τετάρτη 12/10 στο ΔΑΚ, ενώ 3 ημέρες μετά ο Πανσερραϊκός STIHL υποδέχεται την Γέφυρα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος (15/10, 17:00).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-39, 62-59, 82-78.

Μακεδονικός (Γεροφώτης-Φωτιάδης): Αμπαράς 20(1), Παπασάβογλου Αρ., Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου 2, Γαλανίδης 13(3), Χατζημιχαηλίδης 3(1), Φλιάτης Ι. 11(1), Φλιάτης Γ. 9,  Κόκκιος, Τσακαλέρης 24.

Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Κηρύκος): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 18(3), Γρίψιος 6, Γεωργιανός 8(1), Χριστοδούλου 11, Κεραμάρης 3(1), Μπίλιος 8(2), Μάντζιος 11, Ντίνος 13(3).

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Μακεδονικός-Πανσερραϊκός 27-19(10), 42-39(20), 62-59(30), 82-78(τελικό)

Λεύκιππος Ξάνθης-ΑΟ Πολυγύρου 23-12(10), 49-23(20), 72-34(30), 87-47(τελικό)

ΠΣ Ευκαρπίας-Ερμής Λαγκαδά 17-19(10), 44-40(20), 57-58(30), 79-79(κ.α.), 87-89(τελικό)

Σταυρούπολη ΕΚ-ΧΑΝΘ 19-19(10), 37-40(20), 57-60(30), 69-84(τελικό)

ΔΕΚΑ-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 14-16(10), 33-32(20), 47-48(30), 60-71(τελικό)

Ρεπό: ΚΣ Γέφυρας