Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός Κρι Κρι – Λεύκιππος Ξάνθης 67-79

Το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κοιλάδας η ομάδα μπάσκετ του Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ γνώρισε την ήττα από τον Λεύκιππο Ξάνθης με 67-79.

Θα πρέπει να τονίσουμε πως τα «λιοντάρια» αγωνίστηκαν με ελλείψεις αφού δεν αγωνίσθηκαν : ο βασικός σέντερ της ομάδας Χριστοδούλου (που τραυματίστηκε στην Κομοτηνή και μετακινείται με πατερίτσες), οι Δημητρακάς, Χαρίτογλου, ενώ με προβλήματα έπαιξαν και οι Δατσιάδης και ο Κεραμάρης που στη διάρκεια της τρίτης περιόδου αποχώρησε με πρόβλημα στο δεξί πόδι. Στην 4η περίοδο αποχώρησε και ο Γεωργιανός που ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι.

Το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Β’ Εθνικής, ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοκαθεδρία στο σκορ και οι παίκτες του Ποργιόπουλου έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν μέσα και μακριά από το καλάθι με την περίοδο να λήγει 20-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση των «κόκκινων» έπαθε ολικό «μπλακ άουτ» με αποτέλεσμα μετά από 7’:34’’ πέτυχαν μόλις 2 πόντους κι’ αυτές με βολές, ενώ οι Ξανθιώτες δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και με τον Μανάκα να βάζει εύκολα καλάθια μέσα από την ρακέτα ξέφυγαν στο σκορ 22-38.

Ο Λεύκιππος κυριάρχησε σε όλο το γήπεδο, ενώ ο Πανσερραϊκός έψαχνε να βρει λύσεις  χωρίς να το καταφέρνει. Βελτιώθηκε λίγο η ευστοχία από την περιφέρεια και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 29-42 (9-19 επιμέρους σκορ).

Το 3ο δεκάλεπτο αποδείχθηκε για ακόμη μια φορά καθοριστικό για τα «λιοντάρια» αφού με την έναρξη ο Λεύκιππος αιφνιδίασε κι αυξησε με το καλημέρα την διαφορά στο +16 (33-49). Οι παίκτες του Ποργιόπουλου αντέδρασαν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο -10 με ένα σερί 6-0 (39-49), για να απαντήσει ο Λεύκιππος με ένα δικό του εύκολο σερί +5-0 και στο 26’:30’’ το ταμπλό να γράφει 39-54 και την 3η περίοδο να λήγει με 43-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε στο -20 (48-68 στο 33′:00’’), με τους «κόκκινους» να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια να μειώσουν τη διαφορά (-12) με εύστοχα σουτ από μακρινή απόσταση. Όμως οι παίκτες του Λεύκιππου είχαν την εμπειρία να κρατήσουν την διαφορά και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πανσερραϊκός-Λεύκιππος Ξάνθης 67-79

Δεκάλεπτα: 20-23, 29-42, 43-59, 67-79

Διαιτητές: Μπακάλης-Πράττος-Ηλιόπουλος

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Στεφανίδης 15(2), Ντίνος, Δατσιάδης 12(1), Γεωργιανός 16(3), Γκούτζιας 8, Ασημάκης, Μπίλιος 12(4), Γούνας 4.

Λεύκιππος Ξάνθης (Λεμονίδης): Μαραβέγιας 3(1), Παλλάκης 13(1), Τσιλόγλου, Μαυρογιάννης 17(2), Παϊτάρης, Μηντζαρίδης 6(1), Μανάκας 17, Στουρνάρας 2, Βοϊβατόπουλος, Χρήστου 21(3).