Μπάσκετ Γυναικών: Post Game Πανσερραϊκός ΜΓΣ 52-58 Α.Ε. Πυλαίας

Παρά την αξιέπαινη προσπάθεια τους, η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκού δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Πυλαία και γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, για την 4η αγωνιστική της Β΄Εθνικής.

Με αρκετές και σημαντικές απουσίες, οι «λιονταρίνες» και με την Μαρία Χωλοπούλου να τραυματίζεται στο δεύτερο ημίχρονο, το πάλεψαν αλλά η Πυλαία κατέκτησε τη νίκη στις Σέρρες, με σκορ 58-52.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε 20-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και βρέθηκε να χάνει με σκορ 36-26 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός έτρεξε το γήπεδο, βρήκε αντίδραση και μείωσε σε 43-45 στο 30′ με επιμέρους 17-9, έχοντας όμως την ατυχία, με τον τραυματισμό της Χωλοπούλου Μ. Οι “κόκκινες” συνέχισαν να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα και με 9 (!) πόντους στην τελευταία περίοδο ήταν αδύνατο να φτάσουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην ΑΓΕ Πιερίας πηγαίνει την επόμενη αγωνιστική το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη, με στόχο να επιστρέψει στις νίκες.

Διαιτητές: Καραβάς-Μιχέλη Ευ.

Δεκάλεπτα: 17-20,26-36, 43-45, 52-58.

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 12(1) , Μαραγκού 2, Μπακιρτζίδου 9 , Τζιαμπάζη 5(1), Χωλοπούλου Μ. 7, Μαμούδη , Θανοπούλου 2 , Σπάιτς 15(3) , Γκέγκα , Γκάλιου .

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Σπανίδου 9, Στεφανάκη 2, Μαργέτη Μ., Κωστανάκη 14(4), Στυλιανού , Διαμαντοπούλου 7, Μαγδαλιανίδου 11(1), Κουράτορα 1, Καραμπατζάκη 14.