Μπάσκετ Ανδρών: Λεύκιππος Ξάνθης 62-66 Πανσερραϊκός STIHL

Λεύκιππος Ξάνθης 62-66 Πανσερραϊκός STIHL

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, επικράτησε του Λεύκιππου Ξάνθης, με σκορ 66-62, για την 4η αγωνιστική, του 3ου Ομίλου, στο πρωτάθλημα Ανδρών της National League 1, στο κλειστό Φίλιππος Αμοιρίδης.

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, στην έδρα του Λεύκιππου στην Ξάνθη, επικρατώντας με σκορ 66-62. Παρά τα πολλά και σημαντικά προβλήματα απουσιών, τα «λιοντάρια» του Γιάννη Κακιούζη, επέδειξαν πάθος και πείσμα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και πήραν ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε καλά το ματς και με ένα γρήγορο 5-0 έβαλε τις βάσεις για να πάρει τα ηνία του ματς απο την αρχή. Η μπάλα πέρασε στους ψηλούς, άνοιξαν χώροι και μπήκαν τα σουτ. Το σκορ περιόδου ήταν 13-19

Στην δεύτερη περίοδο, η σκληρή άμυνα της Σερραϊκής ομάδας, έφερε κλεψίματα και αιφνιδιασμούς που άνοιξαν το σκορ και έφτασαν την διαφορά και σε διψήφιο νούμερο. Ο Λεύκιππος βρήκε λύσεις στο φινάλε του δεκαλέπτου και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 21-27.

Σκορ Ημιχρόνου | Λεύκιππος Ξάνθης 21-27 Πανσερραϊκός STIHL

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η κούραση έκανε την εμφάνιση της στους παίκτες του Γιάννη Κακιούζη, που έχασαν την ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και δέχτηκαν την αντεπίθεση του Λεύκιππου, χωρίς όμως πανικό. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 46-45

Στην κρίσιμη 4η περίοδο ο Πανσερραϊκός, αντιμετώπισε με πάθος, την κρισιμότητα του αγώνα και έδειξε οτι το ήθελε πιο πολύ, κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες κάτω απο την ρακέτα, με σημαντικά ριμπάουντ στην άμυνα, ενώ σημείωσε και μεγάλα σουτ απο τον Ντίνο. Η διαφορά ανατράπηκε υπέρ των «λιονταριών», 2,5 λεπτά πριν το φινάλε και παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος για να έρθει η πρώτη μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 66-62.