Μπάσκετ Γυναικών: Πανσερραϊκός STIHL 64-45 Πιερικός Αρχέλαος

Πανσερραϊκός STIHL 64-45 Πιερικός Αρχέλαος

Η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκού, επικράτησε του Πιερικού Αρχέλαου, με σκορ 64-45, για την 4η αγωνιστική, του 2ου Ομίλου στο πρωτάθλημα Γυναικών της Α2, στο ΔΑΚ Σερρών.

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να πάρει ακόμη μια σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 και τον Βόρειο Όμιλο, απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο, με μεγάλη διαφορά 19 πόντων (64-45). Τα «λιοντάρια» έπαιξαν το γρήγορο μπάσκετ που έχουν δείξει μέχρι στιγμής, στο δεύτερο ημίχρονο και αφού ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ (22-23), πάτησαν γκάζι και πήραν το 4ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, τα κορίτσια του Πανσερραϊκού,αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά απο τις φιλοξενούμενες αλλά απο την στιγμή που ισοφάρισαν σε 5-5, με συνεχόμενα τρίποντα και καλές άμυνες κέρδισαν το δεκάλεπτο με σκορ 11-5.

Στην δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια του Πασχάλη Ρούλη, συνέχισαν απο εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο δεκάλεπτο και με ομαδικό μπάσκετ, γύρισμα τις μπάλες και ασίστ την κατάλληλη στιγμή, έφτασαν την διαφορά (+9) στα μισά, σε double score 18-9. Κάπου εκεί όμως οι παίκτριες του Πιερικού, έσφιξαν την άμυνα, πήραν κάποια σφυρίγματα και εκμεταλέυτηκαν τον εφυσηχασμό του Πανσερραϊκού και με ένα come back 14-4, πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 23-22.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL 22-23 Πιερικός Αρχέλαος

Ο Πανσερραϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο, μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει την κακή εικόνα, απο τα μισά της δεύτερης περιόδου και με ορθλογιστικό μπάσκετ, έβαλε τα μεγάλα σουτ και με επιμέρους σκορ 21-4, κατάφερε να επιβλήθε στο δεκάλεπτο με σκορ 43-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, με τα «λιοντάρια» να επιμένουν στην πιεστική άμυνα, και το παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει διψήφια και να έρθει η νίκη με σκορ 64-45.

Η Ιζαμπέλα Οσκ έιχε μια άτυχη στιγμή στον αγώνα, όπου γύρισε το πόδι της, χωρίς όμως να έχει κάτι το ανησυχητικό.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Μιχέλης – Τογανίδου

Δεκάλεπτα: 11-5, 22-23, 43-30, 64-45

ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL (Ρούλης): Καλαμπάκου 18(2), Νάστου 16(3), Μιχαηλίδου 5(1), Τζιμορώτα 19(3), Γκομπετζισβίλι 2, Μπακιρτζίδου, Μαμούδη, Σιγκουρνταρντοτίρ 4, Χωλοπούλου, Μαραγκού.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 16(1), Μάντζου 11(1), Μπουμπουλέντρα 10(1), Λάππα 4, Καρανικόλα 4, Ζαμάνη, Σισμανίδου, Γελαστοπούλου, Μπαγκλαρίδου, Τσενεκίδου, Σωπιάδου,

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, που μεταδόθηκε σε live streaming απο το επίσημο κανάλι του συλλόγου στο YouTube: