Μπάσκετ Ανδρών: ΜΕΝΤ 76-80 Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ:

ΜΕΝΤ-Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: Τα «λιοντάρια» στην παράταση πήραν το παιχνίδι (76-80)

Μια μεγάλη κοιλιά στο β’ δεκάλεπτο παραλίγο να αποδειχτεί μοιραία για τα «λιοντάρια» του Γιώργου Μασλαρινού, αλλά στη συνέχεια ανέκαμψαν και πήραν στην παράταση το ροζ φύλο αγώνα, αφού έχασαν την ευκαιρία να το πάρουν στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν «μουδιασμένα» στο παρκέ και να κάνουν πολλά λάθη, με αποτέλεσμα το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφωθεί σε 13-16.

Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες της ΜΕΝΤ (οι οποίοι καθοδηγούνταν από τον Ποργιόπουλο), βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τους κόκκινους που ήταν εκνευριστικά άστοχοι στην επίθεση, αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις 9 πόντους ενώ δέχτηκαν 21.

Οι φωνές του Μασλαρινού στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έπιασαν τόπο και οι παίκτες του Πανσερραϊκού επιδόθηκαν σε μια επίθεση διαρκείας, με την δύναμη πυρός να επικεντρώνεται από την περιφέρεια (11 τρίποντα, έναντι 6 των αντιπάλων) και τον Μπίλιο στην θέση του «βομβαρδιστή» (20π με 4 τρ) στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά μειώθηκε ενώ στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήρθε στο τέλος στα ίσα, με τους «κόκκινους» να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην παράταση τα ψυχικά αποθέματα των «λιονταριών» περίσσευαν των αντιπάλων και πήραν με το ροζ φύλο αγώνα από την γραμμή των φάουλ, με τέσσερες διαδοχικές εύστοχες βολές του Στεφανίδη.

Την επόμενη αγωνιστική (τελευταία του α’ γύρου) ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ έχει ρεπό. Επανέρχεται στην αγωνιστική δράση στις 13/2 με αντίπαλο την ομάδα της ΧΑΝΘ στο ΔΑΚ Σερρών.

ΜΕΝΤ-Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ 76-80

(13-16), (34-25) (ημ), (51-46), (67-67)(κ.α.), 76-80(τελικό)

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου, Εκιζόγλου

ΜΕΝΤ (Ποργιόπουλος): Ζεϊμπέκης 18, Ψευτογκας 9 (3), Ζωγράφος, Μιχαηλίδης, Κατσαμούρης 17 (2), Τριανταφύλλου, Τοπουζίδης 18 (3), Στολης 6, Πασχαλίδης 8, Κασούρας, Ντεμιρσα

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Μασλαρινός): Στεφανίδης 13 (1), Ντίνος 4 (1), Δατσιάδης 8 (1), Γεωργιανός 12 (2), Χριστοδούλου 6, Δημητρακάς 4, Κεραμάρης 10 (2), Γκούτζιας, Ασημάκης 3, Γούνας, Μπίλιος 20(4), Χαρίτογλου