Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός STIHL 66-69 Μακεδονικός

Πανσερραϊκός STIHL 66-69 Μακεδονικός

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, ηττήθηκε απο τον Μακεδονικό, με σκορ 66-69, για την 5η αγωνιστική, του 3ου Ομίλου, στο πρωτάθλημα Ανδρών της National League 1, στο ΔΑΚ Σερρών.

Ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να κερδίσει για δεύτερο συνεχόμενο ματς και ηττήθηκε εντός έδρας απο τον Μακεδονικό με σκορ 69-66. Η Σερραϊκή ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για να έρθει η τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα της National League 1.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε αρκετά καλά και πήρε μια μικρή διαφορά 6-2 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα σερί 10-0 με το σκορ να φτάνει στο 12-6 υπέρ τους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «πράσινους» να προηγούνται 19-12.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Πανσερραϊκός αντέδρασε και κατάφερε με κόπο, σε άμυνα και επίθεση να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, προσπερνώντας στο σκορ 4′ λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου (30-26). Όμως οι παίκτες του Μακεδονικού δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη με το ημίχρονο να βρίσκει ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά σκορ με 36-32.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL 32-36 Μακεδονικός

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη εμφανίστηκαν αγνώριστοι προς το καλύτερο και «έπνιξαν» τον αντίπαλο τους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Όχι μόνο ανέτρεψαν την διαφορά αλλά βρήκαν ρυθμό μέσα απο την βοήθεια και του κόσμου τους και έφτιαξαν μια μεγάλη διαφορά, που έπιασε διψήφιο αριθμό, κλείνοντας την περίοδο με σκορ, 56-46.

Στην 4η περίοδο και ενώ όλοι περίμεναν ο Πανσερραϊκός να ολοκληρώσει αυτό που ξεκίνησε λίγα λεπτά πριν και να φτάσει με άνεση σε μια σπουδαία νίκη, ήρθε το black out και ανέτρεψε τα δεδομένα. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Σερραίοι σε εβδομαδιαία βάση, με την έλλειψη βασικών παικτών στις προπονήσεις, που στερεί ομοιογένειας και καλύτερης φυσικής κατάστασης, τα εκμεταλλεύτηκε ο Μακεδονικός, στο φινάλε του αγώνα και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη στο κλειστό της κοιλάδας με σκορ 69-66.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Γεωργούλης-Λαδάς-Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 12-19, 32-36, 56-46, 66-69

Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Πεχλιβάνος): Μήνου 9(1), Τσακαλέρης 17, Ντίνος 15(3), Γεωργιανός 3(1), Κεραμάρης 6, Μανούσος 12, Μπρατσιάκος, Κουτουξίδης 4.

Μακεδονικός (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Τσιρογιάννης 16(1), Καμαριώτης 22(5), Καραγιάννης 4, Ζεϊμπέκης 4(1), Ανδρέου 16, Τζιουβάρας 3(1), Ρουκουνάκης 2, Αγριόπουλος, Γκέκος 2, Γκατζιούρας, Κακαλέτρης.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, που μεταδόθηκε σε live streaming απο το επίσημο κανάλι του συλλόγου στο YouTube: