Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Πανσερραϊκός STIHL 61-65 Γέφυρα

Πανσερραϊκός STIHL 61-65 Γέφυρα

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, ηττήθηκε απο την Γέφυρα, με σκορ 65-61, για την 2η αγωνιστική, του πρωταθλήματος της National League 1, στο ΔΑΚ Σερρών.

Ο Πανσερραϊκός άγγιξε τη νίκη εντός έδρας κόντρα στην Γέφυρα αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, λίγο πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας. Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ οι «κόκκινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς και πρέπει να ανασυνταχθούν γρήγορα, προκειμένου να βελτιώσουν το παιχνίδι τους και να επιστρέψουν στις νίκες.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός μπήκε με την φόρα της κερκίδας στο ματς και κατάφερε να πάρει μια καλή διαφορά μέχρι τα μισά, με 14-6. Η μίνι αντεπίθεση των παικτών του Κυρούδη έκαναν το ματς ντέρμπι (14-13), μέχρι που πήρε μπροστά, η περιφέρεια του Πανσερραϊκού και με 4 τρίποντα ανέβασε και πάλι την διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει 21-13.

Στην δεύτερη περίοδο, τα σκαμπανεβάσματα στην επιθετική κυρίως απόδοση των γηπεδούχων, ήταν σημαντικά κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της Γέφυρας, να πιστέψουν οτι μπορούν να τα καταφέρουν. Ενδεικτική η διακύμανση του επιμέρους σκορ 8-2 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 15΄ και αντίστοιχα 8-2 υπέρ του Πανσερραϊκού στο 18΄, όπου εκεί σταμάτησε απότομα, με μια γρήγορη απάντηση με σκορ 10-0, κλείνοντας το ημίχρονο 31-33.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL 31-33 Γέφυρα

Ο Πανσερραϊκός συνήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλή άμυνα βρήκε τους χώρους για να σκοράρει, ενώ έβαλε και μεγάλα σουτ. Το -2, έγινε +10 (45-35) και +11 (51-40) στο 28′, με τα σουτ τριών πόντων να κάνουν την διαφορά και τον Πανσερραϊκό να ευστοχεί σε 6, στην τρίτη περίοδο! Με 54-46 έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο.

Όλοι περίμεναν ο Πανσερραϊκός να συνεχίσει απο εκεί που σταμάτησε και να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του στην τελευταία περίοδο, όμως μόνο αυτό δεν συνέβη. Οι παίκτες της Γέφυρας αποσταθεροποίησαν και πάλι την επίθεση των «λιονταριών» κλείνοντας την περιφέρεια, μάζεψαν και προσπέρασαν στο σκορ (54-56) στο 33′ και ξεκίνησαν μια αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε στα τελευταία λεπτά. Το σκορ άλλαζε συχνά χέρια και στο 60-60 δυο λεπτά πριν το φινάλε, οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη βραχυκύκλωσαν, τα σουτ δεν μπήκαν μέσα κι έξω απο την ρακέτα με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με σκορ 61-65.