Μπάσκετ Γυναικών: Πανσερραϊκός STIHL 79-42 Μ.Ε.Ν.Τ.

Πανσερραϊκός STIHL 79-42 ΜΕΝΤ

Η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκού, επικράτησε της ΜΕΝΤ με σκορ 79-42, για την 6η αγωνιστική, του 2ου Ομίλου στο πρωτάθλημα Γυναικών της Α2, στο κλειστό της Ομόνοιας.

Ο Πανσερραϊκός συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στην Α2 και τον 2ο Όμιλο, αφού πέτυχε την 6η σερί νίκη, κερδίζοντας την ΜΕΝΤ  με 37 πόντους διαφορά και παρέμεινε έτσι στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ωραίο μπάσκετ απο τα «λιοντάρια» με 10/11 παίκτριες να σκοράρουν και οι μάλιστα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Αγώνας:

Απο την πρώτη περίοδο, τα κορίτσια του Πανσερραϊκού, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της ΜΕΝΤ και με αιφνιδιασμούς και τρίποντα, την καθήλωσαν με το εντυπωσιακό 28-12.

Στην δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια του Πασχάλη Ρούλη, μπήκαν ακόμη πιο δυναμικά και με σκλήρη άμυνα, κράτησαν τις παίκτριες της ΜΕΝΤ, μόνο στους 3 πόντους, ενώ ο Πανσερραϊκός πέτυχε 14, για να κλείσει το ημίχρονο 42-15.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL 42-15 ΜΕΝΤ

Ο Πανσερραϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε αντίσταση απο τις φιλοξενούμενες που αντέδρασαν μεν, χωρίς όμως να καταφέρουν να μειώσουν στο ελάχιστο την διαφορά, που έκλεισε στο +30…60-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε τίποτα, πέρα απο την συμμετοχή όλων των παικτριών των «λιονταριών» και το τελικο σκορ να κλείνει στο 72-49.

Η Ιζαμπέλα Οσκ δεν συμμετείχε στο ματς λόγω ενός μικροτραυματισμού.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Καρυπίδης-Γκαντίδης Θ.

Δεκάλεπτα: 28-12, 42-15, 60-30, 79-42

Πανσερραϊκός (Ρούλης Π.-Ρούλης Χ.): Καλαμπάκου 13(2), Νάστου 13(2), Μιχαηλίδου 11(3), Τζιμορώτα 2, Γκομπετζισβίλι 11, Μπακιρτζίδου 2, Χωλοπούλου 8(1), Μαραγκού 2, Τζιαμπάζη 14(2), Μαμούδη, Δαμιανάκου 3(1).

ΜΕΝΤ (Σαμαρά): Στεργίου 9(2), Αθανασιάδου 1, Παπαδοπούλου 15, Κανελλοπούλου 9(1), Κλεισιάρη 2, Βλαχοπούλου, Καβακίδου 2, Βαλσαμοπούλου 4, Πεκιαρίδου.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, που μεταδόθηκε σε live streaming απο το επίσημο κανάλι του συλλόγου στο YouTube: