Μπάσκετ Γυναικών: Post Game ΑΕ Πυλαίας 59-68 Πανσερραϊκός STIHL

ΑΕ Πυλαίας 59-68 Πανσερραϊκός STIHL

Η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκού, επικράτησε της ΑΕ Πυλαίας, με σκορ, 59-68, για την 1η αγωνιστική, του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας, στο κλειστό γυμναστήριο Πανοράματος και πραγματοποίησε ιδανική

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Πανόραμα, επικρατώντας της Πυλαίας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και μάλιστα με ανατροπή, αφού στο ημίχρονο βρέθηκε επτά πόντους πίσω στο σκορ. Στα κρίσιμα λεπτά η έμπειρη σε ρόστερ αλλά νέα ομάδα του Πανσερραϊκού ανέλαβε δράση και έδειξε για το τι είναι ικανή να πετύχει φέτος.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, οι δυο ομάδες μπήκαν επιθετικά και βάδιζαν κοντά στο σκορ. Ο Πανσερραϊκός βρήκε επιθετικές λύσεις αλλά στην άμυνα δεν υπήρχε συγκέντρωση. Η Πυλαία πήρε το προβάδισμα στο φινάλε του δεκαλέπτου με σκορ 18-16.

Στην δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια του Πασχάλη Ρούλη, παρασύρθηκαν απο τον ρυθμό των παικτριών της Πυλαίας και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με σκορ 42-35.

Σκορ Ημιχρόνου | ΑΕ Πυλαίας 42-35 Πανσερραϊκός STIHL

Ο Πανσερραϊκός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά, έβαλε μεγάλα σουτ και ανέτρεψε το -7. Με καλή άμυνα και ψυχραιμία έφερε το ματς, τούμπα στο 54-52, υπέρ του.

Το τελευταίο δεκάλεπτο με πέντε παίκτριες να φτάνουν διψήφιο αριθμό πόντων και την Πυλαία να πετυχαίνει μόλις 7 πόντους και τον Πανσερραϊκό 14, το ροζ φύλλο αγώνα ήρθε δίκαια στα «λιοντάρια».

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Γρ.-Σιούλας

Δκάλεπτα: 18-16, 42-35, 52-54, 59-68

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 19(1), Λογδανίδου 8, Ιγγλέζου 8(2), Βαντσιούρη 3(1), Κωστανάκη 8(2), Σπανίδου 3, Καρβουνιάδου 4, Τσουμπερλή 5, Μαδαλιανίδου 1, Διαμαντοπούλου, Τσούπα, Κλιματσάκη.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Καλαμπάκου 13(1), Νάστου 11(2), Μιχαηλίδου 13(3), Τζιμορώτα 10(1), Γκομπετζισβίλι 12, Μπακιρτζίδου 2, Χωλοπούλου 7, Μαραγκού.

Ομιλος Βορρά

Τα αποτελέσματα

Πιερικός Αρχέλαος-ΜΕΝΤ 14-9(10), 37-23(20), 50-43(30), 59-53(τελικό)

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-ΣΚ Ιωάννινα  15-5(10), 27-15(20), 48-25(30), 63-37(τελικό)

ΑΕ Πυλαίας-Πανσερραϊκός 18-16(10), 42-35(20), 52-54(30), 57-57(35), 59-68(τελικό)

Ολύμπια Λάρισας-ΑΣ Πανόραμα 22-36(20), 46-56(33), 52-62(38), 54-64(τελικό)

Βόλος-Αρης 20-9(12), 39-17(20), 56-28(30), 71-47(τελικό)

Ρεπό: Πάνθηρες Καβάλας