Μπάσκετ Ανδρών: Post Game Φίλιππος Βέροιας 63-58 Πανσερραϊκός STIHL

Φίλιππος Βέροιας 63-58 Πανσερραϊκός STIHL

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, ηττήθηκε απο τον Φίλιππο Βέροιας, με σκορ 65-58, για την 1η αγωνιστική, του πρωταθλήματος της National League 1, στο Κλειστό Μακροχωρίου.

Ο Πανσερραϊκός δεν πραγματοποίησε την πρεμιέρα που ήθελε και έχασε απο τον Φίλιππο, στην Βέροια, σε ένα ματς που παραλίγο να κάνει την ολική ανατροπή αλλα δεν τα κατάφερε. Το άσχημο ξεκίνημα στοίχισε στην ομάδα του Γιάννη Κακιούζη που κυνηγούσε το σκορ, σε όλο το ματς.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός ήταν κοντά στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Φίλιππου να βρίσκουν λύσεις και να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με +4, 20-16.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν κι άλλο στο σκορ, απο τον Πανσερραϊκό, και μάλιστα η διαφορά έγινε και διψήφια στα μισά της περιόδου. Ο Πανσερραϊκός με σουτ απο την περιφέρεια μάζεψε την διαφορά στο 38-30

Σκορ Ημιχρόνου | Φίλιππος Βέροιας 38-30 Πανσερραϊκός STIHL

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο σκορ στην τρίτη περίοδο και με σκληρή άμυνα και καλάθια στον αιφνιδιασμό μείωσε κι άλλο το σκορ και έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση του ματς. Σκορ δεκαλέπτου 53-46.

Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» τα έδωσαν όλα και μείωσαν μέχρι και στους τρεις πόντους λίγο πριν την λήξη του αγώνα, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την προσπάθεια τους και έτσι ήρθε η ήττα με τελικό σκορ 63-58.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Παπαθανασίου-Δικταπανίδης

Δεκάλεπτα: 20-16, 38-30, 53-46, 63-58

Φίλιππος Βέροιας: Ελευθεριάδης 22(3), Αποστολίδης 7(1), Ξενιτίδης, Κάτζος 4, Καραγιώργος 13(1), Μπένας 7(1), Μελαδιανός 10(2), Δημαλής.

Πανσερραϊκός: Μήνου 10(2), Τσακαλέρης 18(1), Ντίνος 12, Γεωργιανός 2, Μανούσος 9, Μπρατσιάκος 3(1), Στόλης 4, Γεωργιάδης.

3ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Φίλιππος Βέροιας-Πανσερραϊκός 20-16(10), 38-30(20), 53-46(30), 63-58(τελικό)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Λεύκιππος Ξάνθης 16-11(10), 33-30(20), 40-48(30), 62-69(τελικό)

ΕΚ Καβάλας-Μακεδονικός 15-12(10), 37-31(20), 55-46(30), 72-69(τελικό)

ΑΟ Αρετσού-ΧΑΝΘ  8-15(10), 19-29(20), 39-44(30), 54-64(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ερμής Λαγκαδά 16-15(10), 34-24(20), 56-42(30), 68-60(τελικό)

ΚΑΟ Δράμας-ΔΕΚΑ 30-26(10), 42-50(20), 55-56(30), 72-74(τελικό)

Ρεπό: ΜΓΣ Γέφυρας