Mπάσκετ Γυναικών: Πυλαία 67-54 Πανσερραϊκός Polieco

Α.Ε ΠΥΛΑΙΑΣ  67-54  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι, βάση της δυναμικής του αντιπάλου, ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε. Ο αγώνας όμως δεν εξελίχθηκε θετικά, με τις παίκτριες της Πυλαίας, να βάζουν δύσκολα στα κορίτσια του Πασχάλη Ρούλη και στο τέλος να έρχεται η ήττα με σκορ 67-54.

Οι παίκτριες των «λιονταριών», ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (17-17) βρίσκοντας σκορ κυρίως από την περιφέρεια. Στην 2η περίοδο, οι “κόκκινες” σκόραραν μόλις 9 πόντους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Πυλαία κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +7 (33-26).

Ο Πανσερραϊκός δεν μπόρεσε στην συνέχεια να μπει στην διεκδίκηση της νίκης, αφού η Πυλαία διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και κατέκτησε έτσι άλλη μια νίκη, παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα της Α2.

Η ομάδα μας, ήταν άστοχη απο την γραμμή των ελευθέρων βολών, ενώ χάθηκαν και εύκολα λεϊ απ. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό, οτι οι παίκτριες μας, σημείωσαν 9 (!) τρίποντα αλλά στο φινάλε το ταμπλό έγραψε μόνο 54 πόντους.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, με τον Πανσερραϊκό να έχει ρεκόρ 5-4 και να υποδέχεται την Καλαμαριά (9/1) με το νέο έτος.

Διαιτητές: Ντίγκο-Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 17-17, 33-26, 52-40, 67-54

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Οικονόμου 9, Μαργέτη Α., Γκόγκου, Κωστανάκη 19(4), Διαμαντίδου 4, Κοντογιάννη 15, Μαργέτη Μ. 8, Κουράτορα 12(1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 7(2), Βάννα 4, Τσάντα 2, Μπακιρτζίδου 12, Πελτέκη 8(2), Θανοπούλου 11(3), Δαμιανάκου 3(1), Πιτσιάβα 11(1), Γκέγκα.